Jak wybrać kolor drzwi wewnętrznych?

Jednym z kluczowych etapów wykańczania domu lub mieszkania jest wybór drzwi wewnętrznych. Trzeba zdecydować nie tylko o tym, czy mają być drewniane, czy z płyt mdf, ale też o tym, w jaki powinny być kolorze. Ta decyzja nie jest łatwa, bo o ile ściany można odmalować po roku lub dwóch, o tyle drzwi wymienia się co 15-20 lat.

Kiedy najlepsze będą białe drzwi?

Białe drzwi wewnętrzne pasują do nowoczesnych wnętrz urządzonych w prosty sposób. Niemalże każdy producent drzwi wewnętrznych ma takie w swojej ofercie, bo od lat utarło się, że są uniwersalne. Bez wątpienia ich zaletą jest to, że rozświetlają wnętrze.

Krzywdzącym mitem jest, że białe drzwi o wiele trudniej utrzymać w czystości, niż takie w kolorze drewna, czy ciemne. Tak naprawdę na drzwiach zbiera się głównie kurz. Na tych, które są białe, jest mniej widoczny niż na drzwiach ciemnych, np. wenge.

Białe drzwi nie będą pasowały do starych domów urządzonych tradycyjnie. Wtedy lepiej wybrać drzwi w kolorze dębu lub wenge.

Do jakich wnętrz pasują drzwi w kolorze naturalnego drewna?

Każdy Producent drzwi wewnętrznych podaje własne nazwy handlowe drzwi zbliżonych kolorystycznie do naturalnego drewna. Najczęściej występuje w nich słowo „dąb” z jakimś dookreśleniem, np. klasyczny, skandynawski.

Takie drzwi to doskonała propozycja dla tych, którzy nie są fanami bieli, ale obawiają się, że ciemne drzwi przytłoczą wnętrze. Będą pasować do zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnie urządzonych mieszkań.

Ciemnie drzwi w mieszkaniu – kiedy będą odpowiednie

Ciemne drzwi w katalogach producentów drzwi wewnętrznych najczęściej występują pod nazwą handlową antracyt, wenge lub ciemny dąb. W przypadku ciemnych drzwi najbardziej widać kontrast, jeśli nie zostały dopasowane kolorystycznie do podłogi. Na tle jasnej podłogi i jasnych listw przypodłogowych drzwi w ciemnym kolorze nie będą się dobrze prezentować.

Wielu producentów drzwi wewnętrznych współpracuje z projektantami wnętrz. Ci w katalogach i na stronach internetowych, na których prezentowane są drzwi, doradzają, jak najlepiej dopasować je kolorystycznie do wnętrza.

Naczelna zasada mówi, że drzwi powinny mieć kolor podobny do tego, który jest na podłodze. Warto też zadbać o to, by w podobnej stylistyce utrzymane były meble.