Numizmatyka to fajna zabawa

Numizmatyka to fajna zabawa

Ludzie od wielu lat mają pełno pomysłów co do zbierania monet. Istnieje naprawdę wiele możliwości oraz dostępnych opcji. Wszystko zależy od tego jaki chcemy wybrać kruszec, okres historyczny, kraj oraz region geograficzny skąd moneta pochodzi. Na uwagę zasługuje także fakt, że dzielimy monety na kolekcjonerskie, obiegowe, a także monety bez nominału. W latach 70 dwudziestego wieku w Polsce zaczęto emitować monety kolekcjonerskie. Cały proces był podzielony na trzy okresy.

Denominacja

Pierwszy to okres PRL, który trwał od 1972 roku do 1989 roku. Kolejny okres to denominacja, która trwała cztery lata od 1990 do 1994. Ostatni okres nazywany jest denominacją i zaczyna się w 1995 roku oraz trwa do dzisiaj. Dla niektórych sklep numizmatyczny Warszawa zawiera tylko monety obiegowe, czyli takie, które służyły pierwotnie do zakupu towarów, czyli innymi słowy pełniły rolę środka płatniczego. Sklep z monetami jednak zawiera różne rodzaje.

Końcowe informacje

Numizmatyka Warszawa zawiera dział przedwojenny, w którym zawarte są monety, które były w obiegu przed drugą wojną światową. Zarówno początkujący kolekcjonerzy oraz ci, którzy są już bardziej zaawansowani i posiadają więcej pieniędzy mogą w tym dziale znaleźć coś dla siebie. Niektórzy zaczynają zbieranie od monet groszowych i srebrnych, które są bardziej popularne. Inni zaczynają od znacznie droższych numizmatów, takie jak na przykład Nike oraz Sobieski. Następnym okresem jest okres zaborów, wtedy produkowane były monety Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Osoby, które zbierają monety wiedzą jak ważną rolę odgrywa przechowywanie. Odpowiednio przechowywane monety zachowają swoją żywotność przez znacznie dłuższy okres czasu. Na rynku dostępne są liczne albumy, etui oraz holdery, dzięki którym znacznie łatwiej nam będzie bezpiecznie przechowywać nasze skarby. Oczywiście wybór odpowiedniego etui zależy od tego jakie monety posiadamy w swojej kolekcji. Warto zainwestować trochę pieniędzy w specjalną kasetę, w którą możemy wkładać nasze monety. Dla srebrnych monet przeznaczone są dedykowane kasety rocznikowe. Jeżeli posiadamy starsze monety to dobrym sposobem jest zakup kasety lub pudełka. Dzięki temu sposobowi możemy wykonywać notatki, dzięki którym zapiszemy na przykład cenę zakupu lub stan zachowania. Warto także zakupić specjalną lufę w odpowiednio dobranym rozmiarze.