Wyduś z gitary moc

Wyduś z gitary moc

Chciałbyś dowiedzieć się, jak gitara elektryczna rzeczywiście uzyskuje moc? Zasilacze do efektów zmieniają brzmienie gitary elektrycznej. Niektóre efekty można wywoływać bezpośrednio za pomocą wzmacniacza gitarowego, na przykład zniekształcając efekty, inne wymagają osobnych urządzeń efektów. Te jednostki efektów są dostępne w prostszych i bardziej złożonych (tzw. multi-efekty).

Duś ten pedał

Ponieważ pedały obsługujące zasilacze do efektów spoczywają zazwyczaj na podłodze podczas gry na gitarze i są obsługiwane przez gitarzystę za pomocą stopy (włączanie i wyłączanie pożądanego efektu), są one często określane jako „bieżnie podłogowe”, „bieżnie” lub „skrzynie stomp”. Efekty gitarowe uzyskujemy poprzez zasilacze do efektów. Wzbogacają one czyste brzmienie podstawowe o różne kolory tonów, które w zasadzie można łączyć indywidualnie według osobistych pomysłów gitarzysty, a częściowo można je realizować na różne sposoby. Jeśli zdobędziesz podstawową wiedzę, w kontekście efektów pedałowych przede wszystkim obowiązuje jedna rzecz: spróbuj!

Ovedrive!

Zniekształcenie dźwięku gitary jest często nazywane „matką efektów gitarowych”. Wszakże zniekształcenie fali dźwiękowej nie jest niczym innym jak pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy, gdy słyszyszymy pojęcie „gitara elektryczna” czy „zasilacz do efektów gitarowych„. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie odpowiednio zniekształconego brzmienia gitary.

Zniekształcenie dźwięku gitary często odbywa się bezpośrednio przez przedwzmacniacz wzmacniacza. Częstym kanałem przedwzmacniacza wzmacniacza jest „Overdrive”, który zapewnia zniekształcony – w rzeczywistości przesterowany – podstawowy dźwięk o stopniu zniekształceń za pośrednictwem odpowiedniego kontrolera („Gain” lub „Drive”). „Overdrive” to angielskie określenie „overdrive”. Overdrive zastępuje przedwzmacniacz wzmacniacza gitary, powodując zniekształcenie tonalne dźwięku.

Jak podłączyć pedał zniekształcenia?

Pedał zniekształceń jest zwykle elementem łączącym samą gitarę i zasilacz do efektów gitarowych (efekt „w górę”). Kabel łączy gitarę z pedałem efektów, drugi kabel łączy pedał efektów z przedwzmacniaczem wzmacniacza gitarowego (gniazdo wejściowe).Zniekształcenia są częścią pedałów efektów, które zmieniają podstawowe, charakterystyczne cechy dźwiękowe gitary. Ten typ efektów obejmuje na przykład pedał wah-wah. Takie dynamiczne efekty są zwykle przełączane pomiędzy gitarą a przedwzmacniaczem.Ale są też inne efekty, które, w przeciwieństwie do efektów górnych, są używane tylko pomiędzy przedwzmacniaczem i wzmacniaczem mocy wzmacniacza. Pedały efektów muszą być zasilane osobno do pracy. Odbywa się to za pomocą zasilacza lub akumulatora.