Zasilacze do efektów gitarowych – najważniejsze informacje

Zasilacze do efektów gitarowych – najważniejsze informacje

Efekty gitarowe to szczególnie ważna sprawa – wie o tym praktycznie każdy gitarzysta. Niemniej jednak sprawa zaczyna się komplikować, jeśli już mamy ciekawe efekty, natomiast potrzebujemy zasilacza…

Czym jest zasilacz do efektów gitarowych ?

Na początku jednak warto poruszyć dość istotną kwestię tego, czym w ogóle jest taki zasilacz do efektów. Otóż ujmując sprawę w pewnym skrócie, zasilacz nadaje moc przeróżnym efektom gitarowym. Bez zasilacza często nie wybrzmią one w ogóle tak, jak powinny albo też w trakcie koncertu zabraknie po prostu mocy, aby wykonać jakiś numer. Na pewno po zakupie różnych efektów gitarowych za niemałe pieniądze, wolelibyśmy uniknąć takich przykrych sytuacji.

Jaki zasilacz wybrać?

Kiedy jednak pójdziemy do sklepu, okaże się, że nie ma tylko jednego zasilacza do efektów gitarowych, tylko że jest ich bez mała tyle, ile właśnie jest samych efektów. Powstaje tu zatem podstawowe pytanie, jaki zasilacz wybrać? Na pewno wybór uniwersalnego jest jednym z najgorszych możliwych wyborów. Taki uniwersalny zasilacz do efektów gitarowych sprawdzi się świetnie w przypadku początkującego gracza, sprawdzającego swoje siły na kilku efektach.

Mimo wszystko jednak lepiej jest patrzeć na to, jakie zasilacze dedykowane są pod jakie efekty. W skrócie ujmując tu sprawę, należy zapamiętać trzy parametry, jakie cechują zarówno efekty gitarowe, jak i zasilacze do efektów gitarowych.

Co jest najważniejsze podczas wyboru nieuniwersalnych zasilaczy do efektów gitarowych?

Przede wszystkim należy spojrzeć na rodzaj prądu – zmienny czy stały. Zazwyczaj jest tak, że większość efektów potrzebuje prądu stałego, niemniej jednak nie jest to wcale żadną regułą. Zawsze także warto sprawdzić, czy polaryzacja jest odpowiednia. Drugim bardzo istotnym parametrem, jest oczywiście napięcie. Standardowo będzie ono wynosiło 9V niemniej jednak zdarzają się także efekty gitarowe, dla których będzie to zdecydowanie za dużo albo za mało. Ostatnim już z tych trzech parametrów jest natężenie – mówiąc ponownie w skrócie, większe natężenie przekłada się na większą wydajność zasilacza.

Podsumowując wybór zasilacza nie powinien nigdy odbywać się na szybko, bez sprawdzenia najważniejszych parametrów. Jeśli myślimy o profesjonalnej grze i dobrym dźwięku, warto także pamiętać o tym, aby nie wybierać najtańszych zasilaczy.