Jak dbać o buty ze skóry?

Jak dbać o buty ze skóry?

Posiadanie butów ze skóry marzy się wielu osobom i wiele osób też się na to decyduje. Takie obuwie ma liczne zalety, które dają mu przewagę nad butami wykonywanymi z wszelkich innych materiałów. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie obuwia ze skóry to nie tylko liczne korzyści i przyjemności, ale też pewne obowiązki, które trzeba dopełnić, jeśli chce się, by buty takie dobrze spełniały swoją rolę i posłużyły długi czas.

Swoiste wymagania

Skórzane obuwie, tak samo jak wszelkie inne produkty ze skóry, wymaga troskliwej, systematycznej pielęgnacji. Skóra ma liczne zalety, ale jeśli nie zapewni się jej zaspokojenia jej potrzeb, można je zniwelować. Materiał ten ma to do siebie, że między innymi nie lubi silnego moczenia wodą, a jednocześnie wysycha jeśli nie dostaje nawilżenia. Najwygodniej będzie więc zaopatrzyć się w specjalne preparaty, które pozwolą na czyszczenie butów ze skóry, a także ich pielęgnację. Nie wolno o niej zapominać, gdyż bez tego skóra szybko straci piękny wygląd i właściwą funkcjonalność.

Problemem jest zwłaszcza zsychanie się. Jeśli dopuści się do tego, skóra może zacząć pękać i łuszczyć się. Na butach przyjmuje to zwłaszcza postać zagnieceń i brzydkich linii, które prezentują się bardzo nieestetycznie i nadają butom znoszony wygląd nawet jeśli wcale nie używa się ich długo i intensywnie. Poza tym na zagnieceniach może dochodzić do spękań i łuszczenia się farby, wobec czego buty ze skóry nie będą już wyglądać ładnie.

Odpowiednie czyszczenie i konserwacja

Warto wiedzieć, że nic tak nie szkodzi butom ze skóry jak ich nieodpowiednie czyszczenie oraz brak konserwacji. Zwłaszcza ten pierwszy proceder jest ważny, gdyż buty z oczywistych względów są mocno narażone na zabrudzenia. Trzeba je na bieżąco usuwać, bo na przykład sól używana do posypywania ulic zimą może znacznie zaszkodzić skórze zimowych butów. A jak czyścić buty ze skóry? Trzeba to robić ostrożnie, najlepiej z użyciem odpowiednich akcesoriów i preparatów. Wykluczone są ostre szczotki i gąbki, przyda się miękka szmatka, nie wolno też skóry energicznie trzeć. Zabronione jest też jej silne moczenie, a także suszenie blisko źródła ciepła. Lepiej więc na przykład nie kłaść ich na grzejniku.

Buty ze skóry potrzebują też konserwacji. Dzięki temu zachowują swój kształt, skóra nie zsycha się, a także, dobrze nawilżona, znakomicie chroni przed dostępem wilgoci. Można nacierać skórę zwykłym kremem, balsamem czy wazeliną, wykorzystując do tego miękką szmatkę. Taki zabieg nada też butom piękny połysk.