Co to sklep outlet?

Co to sklep outlet?

Słowo outlet dodane do nazwy sklepu widoczne jest coraz częściej na szyldach butików odzieżowych. Wcześniej tego typu sklepy były małymi sklepikami, tworzonymi przez indywidualne osoby, teraz powstają nawet centra handlowe, które przy swojej nazwie mają słowo outlet. Co ono oznacza? Skąd wywodzi się historia odzieży outlet? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdują się poniżej.

Historia sklepów outlet

Odzież outlet to nic innego, jak nowe ubrania pochodzące głównie z nadwyżek produkcyjnych, ale nie tylko. Pierwsze tego typu sklepy powstawały już w XIX wieku podczas rozwoju przemysłu odzieżowego.

W tym czasie produkowano wiele różnych ubrań, jednak ich sprzedaż była mniejsza niż produkcja, dlatego rozpoczęto wyprzedawanie ubrań “po kosztach”. Pierwsze tego rodzaju sklepy dostępne były jedynie dla pracowników butików. Po wielkim sukcesie rozpoczęto tworzenie coraz większej ilości sklepów outlet dostępnych dla wszystkich. Dzięki temu odzież nie zalegała w magazynach, a konsumenci mogli kupić je po promocyjnych cenach. Teraz sprzedaje się nie tylko nadwyżki produkcyjne, ale też zwroty konsumenckie, końcówki kolekcji oraz sample, czyli wzory danych ubrań. Odzież outlet to ubrania nowe, ometkowane, pochodzące po prostu ze starszych kolekcji, nie ma mowy, aby w takich sklepach pojawiały się rzeczy używane. Najwięcej sklepów outlet jest we Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Jakie marki znajdują się w polskich sklepach?

W polskich outletach najczęściej są ubrania marek angielskich, włoskich, francuskich i hiszpańskich. Często są to marki, które nie mają w Polsce sklepów stacjonarnych, dostępne są jedynie internetowo, a w innych krajach uważane są za renomowane.

W sklepach typu outlet można znaleźć mnogość wzorów, krojów i jakość ubrań przewyższającą ubrania dostępne w sieciówkach. Jest to ich wielka zaleta, wadą niestety jest to, że często nie jest dostępna cała rozmiarówka, a najczęściej spotykane są jedynie duże rozmiary. Osoby znające się na materiałach i szyciu, mogą same je przerabiać lub oddać do krawcowej, wymaga to wysiłku, jednak czasami warto się poświęcić. Odzież outlet to zarówno ubrania i buty damskie, męskie, jak i dziecięce. W tych sklepach warto kupować galanterię skórzaną, która jest dużo wyższej jakości, a w konkurencyjnych cenach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora