Czym zajmuje się dostawca odzieży używanej?

Zanim odzież używana trafi do detalicznych odbiorców, inaczej mówiąc do naszych rąk, musi przebyć dość ciekawą drogę. Dostawcy odzieży używanej dbają o to, by ubrania, które kupujemy w sklepie spełniały normy i były bezpieczne. Zarówno prawo, jak i konkurencja na rynku wymusza postępowanie według kodeksu dobrych praktyk.
Import to podstawa
Nie jest tajemnicą, że większość odzieży używanej dostępnej w Polsce pochodzi z kierunków zachodnich. Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia to kraje skąd tradycyjnie pochodzi większość ubrań z second-handów. Nie ma się co dziwić – większość rzeczy pochodzących z tych państw jest niezniszczonych, w dobrym stanie, a jakość i marki ubrań należą do europejskiej czołówki.
Inne popularne źródła importu to kraje skandynawskie, takie jak Dania i Szwecja. Dostawcy odzieży używanej dostarczają stąd przede wszystkim ubrania zimowe, dobrze sprawdzające się przy ujemnych wskazaniach termometrów. Z kolei Stany Zjednoczone i Kanada oferują wiele kultowych marek i fasonów, które są doceniane przez odbiorców. Niestety, z racji odległości cena jest wyższa.
Transport jest ważny
Jednym z najważniejszych zadań stającym przed dostawcami odzieży używanej jest zebranie odpowiedniego towaru w miejscu pochodzenia oraz przetransportowanie paczek do miejsca przeznaczenia. Co warte uwagi, każdy importer musi zachować balans między kosztami przewozu, a zabezpieczeniem paczek z ubraniami. Stąd korzysta się najczęściej ze znormalizowanych paczek np. 30 kilogramowych bądź palet.
W toku operacji transportowej dostawcy muszą stale monitorować, co dzieje się z odzieżą. Z racji swej specyfiki tego typu towar jest wrażliwy na działanie ekstremalnych temperatur, a w szczególności na zawilgocenie. Niedobre zabezpieczenie może skutkować zapleśnieniem odzieży i w konsekwencji utratą partii ubrań. Stałe punkty odbioru i własny transport pomagają w tej operacji.
Dezynfekcja kluczem do bezpieczeństwa
Hurtowi dostawcy odzieży używanej musza zapracować na zaufanie odbiorców. Sortowanie i pakowanie, które dzieli odzież w zależności od gatunku z pewnością jest pomocne.
Dezynfekcja odzieży pomaga utrzymać jej higieniczną czystość, a dodatkowo stanowi wymóg w wielu punktach przeładunkowych i jest poświadczona certyfikatami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.