Czym zajmuje się dostawca odzieży używanej?

Czym zajmuje się dostawca odzieży używanej?

Zanim odzież używana trafi do detalicznych odbiorców, inaczej mówiąc do naszych rąk, musi przebyć dość ciekawą drogę. Dostawcy odzieży używanej dbają o to, by ubrania, które kupujemy w sklepie spełniały normy i były bezpieczne. Zarówno prawo, jak i konkurencja na rynku wymusza postępowanie według kodeksu dobrych praktyk.

Import to podstawa

Nie jest tajemnicą, że większość odzieży używanej dostępnej w Polsce pochodzi z kierunków zachodnich. Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia to kraje skąd tradycyjnie pochodzi większość ubrań z second-handów. Nie ma się co dziwić – większość rzeczy pochodzących z tych państw jest niezniszczonych, w dobrym stanie, a jakość i marki ubrań należą do europejskiej czołówki.

Inne popularne źródła importu to kraje skandynawskie, takie jak Dania i Szwecja. Dostawcy odzieży używanej dostarczają stąd przede wszystkim ubrania zimowe, dobrze sprawdzające się przy ujemnych wskazaniach termometrów. Z kolei Stany Zjednoczone i Kanada oferują wiele kultowych marek i fasonów, które są doceniane przez odbiorców. Niestety, z racji odległości cena jest wyższa.

Transport jest ważny

Jednym z najważniejszych zadań stającym przed dostawcami odzieży używanej jest zebranie odpowiedniego towaru w miejscu pochodzenia oraz przetransportowanie paczek do miejsca przeznaczenia. Co warte uwagi, każdy importer musi zachować balans między kosztami przewozu, a zabezpieczeniem paczek z ubraniami. Stąd korzysta się najczęściej ze znormalizowanych paczek np. 30 kilogramowych bądź palet.

W toku operacji transportowej dostawcy muszą stale monitorować, co dzieje się z odzieżą. Z racji swej specyfiki tego typu towar jest wrażliwy na działanie ekstremalnych temperatur, a w szczególności na zawilgocenie. Niedobre zabezpieczenie może skutkować zapleśnieniem odzieży i w konsekwencji utratą partii ubrań. Stałe punkty odbioru i własny transport pomagają w tej operacji.

Dezynfekcja kluczem do bezpieczeństwa

Hurtowi dostawcy odzieży używanej musza zapracować na zaufanie odbiorców. Sortowanie i pakowanie, które dzieli odzież w zależności od gatunku z pewnością jest pomocne.

Dezynfekcja odzieży pomaga utrzymać jej higieniczną czystość, a dodatkowo stanowi wymóg w wielu punktach przeładunkowych i jest poświadczona certyfikatami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.