Cera naczynkowa – czego unikać?

Cera naczynkowa to dość powszechne zjawisko. Choć nie stanowi żadnego schorzenia ani niebezpieczeństwa dla zdrowia, bywa sporym problemem dla wielu osób. Warto zatem wiedzieć, że rezygnacja z niektórych rzeczy może zminimalizować nieprzyjemne objawy takiego stanu.
Przyczyny i objawy cery naczynkowej
W przypadku cery naczynkowej mamy do czynienia z bardzo mocno zaznaczonymi żyłkami na twarzy. Czerwone, cienkie niteczki zwłaszcza w obrębie skóry policzków, silny rumień, podrażnienia, a niekiedy także wysypka bywają wywoływane czynnikami genetycznymi i hormonalnymi. Duży wpływ mają tu zwłaszcza estrogeny, dlatego cera naczynkowa bardzo często daje o sobie znać u kobiet w trakcie miesiączki.
Zaczerwienienia na twarzy i „pajączki” pojawiają się w trakcie kontaktu skóry z wysoką bądź niską temperaturą, podczas emocjonowania się lub przyspieszonego tętna. Wśród częstych przyczyn cery naczynkowej specjaliści wymieniają również problemy związane z nieprawidłowościami pracy układu pokarmowego (zaparcia, schorzenia wątroby itp.).
Z czego zrezygnować?
Ponieważ duży wpływ na cerę naczynkową ma mróz, wiatr i upał, warto unikać nagłych skoków temperatury, a także zbyt częstego przebywania na intensywnym słońcu, w saunie czy solarium. Niewskazane są również długie, gorące kąpiele i nadmierna wilgoć. Warto pamiętać, że również stosowanie suszarki do włosów, która wytwarza bardzo ciepłe powietrze, może negatywnie wpływać na skórę twarzy.
Kolejna sprawa to dieta. Nie wszyscy posiadacze cery naczynkowej zdają sobie sprawę, że również jedzenie ma duży wpływ na rozszerzone naczynia krwionośne. Lepiej zatem nie używać w kuchni zbyt dużych ilości ostrych przypraw, a także alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina), kofeiny i cytrusów. Trzeba również mieć świadomość, że stres bywa jedną z przyczyn zaczerwienionej cery.
Błędy w pielęgnacji
Cera naczynkowa, która charakteryzuje się dużą wrażliwością, wymaga unikania różnorodnych elementów, które niekorzystnie oddziałują na jej stan. Wśród kosmetyków, jakich zdecydowanie nie należy używać, znajdują się na pewno wszystkie produkty z alkoholem i parabenami. Składniki te wysuszają skórę, powodując dodatkowe obrzęki i złuszczanie. Niewskazane są także peelingi gruboziarniste.
Ponadto bardzo istotne są zasady pielęgnacji związane z używaniem właściwych technik mycia. Kontakt skóry z wodą gorącą, zbyt twardą lub chlorowaną na pewno nie poprawi stanu skóry. Równie negatywny wpływ ma intensywne wycieranie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest delikatne przykładanie miękkiego ręcznika do twarzy w celu osuszenia jej.