Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóry – AZS

Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóry – AZS

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS to dolegliwość, która dotyka wielu dzieci, ale także osób dorosłych. Jedną z metod leczenia tego schorzenia jest zastosowanie fototerapii, czyli terapii światłem.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła, która zaliczana jest do atopii. Warunkowana jest ona przede wszystkim nieprawidłową reakcją immunologiczną, która powoduje pojawienie się zapalnych objawów skórnych.

Wśród głównych objawów AZS wyróżnia się poniższe:

– świąd
– zaczerwienienie
– wysypka skórna
– suchość skóry
– rybia łuska na skórze

Na AZS najczęściej chorują dzieci. Początek choroby zwykle ma miejsce pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Także dolegliwość ta dotyka osoby dorosłe. Szacuje się, że atopowe zapalenie skory ma od 0,25% do 20% populacji.

Jak leczy się AZS?

Leczenie AZS prowadzone jest głównie objawowo za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Mogą one złagodzić zmiany skórne i zapobiec ich częstym nawrotom.

Przy nasilonych objawach stosowane są leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, leki modulujące odporność.

Jedną ze skutecznych metod leczenia atopowego zapalenia skóry jest również fototerapia, czyli światłolecznictwo, które polega na naświetlaniu skóry światłem. Może być ona stosowana jako terapia główna lub wspomagająca podczas stosowania innych metod leczenia.

Terapia światłem w atopowym zapaleniu skóry

W leczeniu AZS stosowane są dwie rodzaje terapii światłem: fotochemioterapia (PUVA) oraz fototerapia prowadzona z użyciem światła UVA i UVB.

Fototerapia poprzez oddziaływanie na skórę promieniowaniem ultrafioletowym powoduje uzyskanie efektu przeciwzapalnego. Dochodzi wtedy do zmniejszenia świądu, który jest jednym z kłopotliwych objawów AZS. Ponadto pomaga w redukcji ilości i wielkości zmian atopowych.

Stosowanie fototerapii musi być prowadzone w odpowiednim czasie oraz we wskazanych przez specjalistę dawkach – w określonej częstotliwości.

Gdzie skorzystać z fototerapii w AZS?

Światłolecznictwo w leczeniu atopowego zapalenia skóry przeprowadzane jest w wielu placówkach, gdzie pacjenci mogą skorzystać z fachowego wsparcia.

Oferty gabinetów wykonujących terapię światłem można znaleźć online – terapia jest dostępna na NFZ oraz w placówkach prywatnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.