Tom Ford – perfumy damskie

Tom Ford – perfumy damskie

Tom Ford to współczesny projektant mody, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Ford został wielokrotnie okrzyknięty projektantem roku (np. 2012, magazyn „Time”) czy mężczyzną roku (np. 2009, magazyn „GQ”). Marka Tom Ford to kosmetyki, okulary czy perfumy. Tom Ford perfumy damskie – co znajdziemy w ofercie marki?

Nuty górne, nuty środkowe, nuty dolne w perfumach

By móc sobie dobrze i dokładnie wyobrazić zapach perfum i wrażenie, które wywołają, należy znać podstawowe pojęcia opisujące zapachy. Nuty górne (inaczej: głowy) to te, które czuć w zapachu najpierw, kiedy wąchamy go pierwszy raz. Najszybciej się też ulatniają, więc to jedynie wstęp do zapachu.

Nuty środkowe (inaczej: serca) to te, które zostają na nas nieco dłużej, przez kilka godzin. Są zwykle delikatne i decydują o tym, jaki zapach ma charakter przez cały okres noszenia. Nuty dolne (inaczej: bazy) odkrywają kluczową rolę. Wyczuwamy je jako ostatnie, ale zostają z nami najdłużej.

Black Orchid Tom Ford perfumy damskie

Bestsellerem marki Tom Ford są perfumy damskie o nazwie Black Orchid, które powstały w 2006 roku. Mają nieco orientalny i kwiatowy charakter. Nutami głowy są jaśmin, gardenia, ylang-ylang, bergamotka, cytrusy, porzeczka oraz trufla. Nuty serca Black Orchid to przyprawy, owoce, ylang-ylang, lotos, jaśmin, gardenia i orchidea, a nuty bazy – białe piżmo, meksykańska czekolada, bursztyn, paczula, wetyweria, drzewo sandałowe oraz kadzidło.

Mogłoby się wydawać, że to bardzo dużo składników, które sobie zaprzeczają. Jest to jednak przemyślana kompozycja, która pachnie bardzo wyjątkowo i charakterystycznie, ma dużą trwałość i projekcję. Niektóre nuty głowy i serca są takie same, aby wzmocnić efekt składników. Zapach jest ciepły, korzenny i balsamiczny, ale z nutami kwiatowymi.

Velvet Orchid I Noir Pour Femme Tom Ford dla kobiet

Wariacją na temat Black Orchid jest zapach Velvet Orchid Tom Ford, który powstał w 2014 roku. Jest nieco bardziej kwiatowy. Nuty górne to rum, bergamotka, miód i mandarynka, środkowe to jaśmin, olej różany, heliotrop, narcyz, orchidea i czarna orchidea, a dolne – balsam peruwiański, wanilia, labdanum, drzewo sandałowe, mirra i zamsz.

Marka Tom Ford często stawia na damskie orientalne zapachy z kwiatami i cytrusami, co potwierdza Noir Pour Femme z 2015 roku. Nuty głowy to pomarańcza, mandarynka, imbir i bergamotka. Nuty środkowe stanowią róża, jaśmin, kwiat pomarańczy i kulfi, a dolne – wanilia, bursztyn, drzewo sandałowe i mastyks. To, że nuty są podobne nie znaczy, że wszystkie te zapachy pachną tak samo. Jeden detal może sprawić, że zapach będzie zupełnie inny!