Atrakcje Sandomierza – co warto zobaczyć w Królewskim Mieście?

Atrakcje Sandomierza – co warto zobaczyć w Królewskim Mieście?

Sandomierz nazywany Królewskim Miastem oraz małym Rzymem jest przykładem miasta doskonale nadającego się na kilkudniowy wyjazd. Jakie miejsca warto odwiedzić, kiedy już zdecydujemy się na wycieczkę?

Średniowieczne zabytki

Sandomierz ma bardzo długą i bogatą historię. Nic więc dziwnego, że na jego terenie można znaleźć wiele budynków, które powstały w XIV w. Zaliczyć do nich można zamek, ratusz oraz Bramę Opatowską. Będąc w tym mieście na pewno nie można pominąć systemu podziemnych korytarzy, chodników oraz piwnic. Udostępniona do zwiedzania Podziemna Trasa Turystyczna cieszy się ogromną popularnością.

W Sandomierzu zobaczyć można także wiele obiektów sakralnych rodem ze średniowiecza. Należą do nich Bazylika Katedralna oraz kościół św. Jakuba. Do innych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia należą: dom Długosza, Collegium Gostomianum, a także pochodzący z XVII wieku spichlerz. Dobrym pomysłem jest wybranie się na spacer po Starym Mieście. Będzie on doskonałą okazją do przyjrzenia się wspaniałym mieszczańskim kamienicom otaczającym rynek.

Atrakcje przyrodnicze

Ważną atrakcją w tym rejonie są Góry Pieprzowe, w których utworzono rezerwat przyrody. Jest to jedyne takie miejsce w Europie, ponieważ można w nim zobaczyć odsłonięte skały kambryjskie. Ich wiek szacuje się na 500 milionów lat. W okolicy Sandomierza można wybrać się także do pięknego, lessowego Wąwozu Królowej Jadwigi.

Na spacer można wybrać się na Wzgórze Salve Regina. Na jego szczycie znajduje się okazała figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wzniesiono ją, aby stanowiła upamiętnienie Konfederacji Barskiej. Ze wzgórzem związanych jest wiele legend, a wyryty na ziemi napis „Salve Regina” podobno nigdy nie zarasta trawą. Dobrym miejscem na aktywny wypoczynek jest Park Piszczele, w którym znajdują się ścieżki spacerowe i rowerowe, boiska, altany i Zielone Centrum Kultury.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania wycieczki?

Planując kilkudniowy wyjazd do Sandomierza warto wcześniej zapoznać się z jego bazą noclegową. Do wyboru jest wiele hoteli i apartamentów zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Położony w pobliżu trasy wylotowej na Kraków Grill Solo jest jedną z dostępnych opcji. Z jego ofertą można zapoznać się na stronie: https://grillsolo.pl/restauracja/.

Rynek Starego Miasta słynie z ciekawych restauracji i kawiarni. Szukając sprawdzonego miejsca z pysznym jedzeniem również można zwrócić uwagę na Grill Solo. Restauracja ta oferuje dania kuchni nie tylko polskiej, ale także zagranicznej. Po więcej informacji warto zajrzeć na: https://grillsolo.pl/restauracja/. Wybór noclegów i posiłków w jednym obiekcie jest dobrym pomysłem. Pozwala oszczędzić czas, który można spożytkować na zwiedzanie atrakcji Sandomierza.