O czym pamiętać planując wakacje z dziećmi nad morzem? Praktyczny poradnik!

O czym pamiętać planując wakacje z dziećmi nad morzem? Praktyczny poradnik!

Z założeniem rodziny wiąże się zarabianie pieniędzy i siedzenie w domu z dziećmi. Życie rodziców wydaje się trochę nudne i monotonne, jednak wcale nie trzeba rezygnować ze wszystkich przyjemności. Czytając dalej dowiecie się jak zaplanować wakacje z dziećmi nad morzem, aby zadowoleni byli ci młodsi oraz ci starsi!

Co spakować

Każdy z nas zna uczucie terroru, które na nas nachodzi, kiedy zbliża się termin planowanego wyjazdu, a my nadal nie stworzyliśmy listy rzeczy do spakowania. Co innego wrzuci w walizkę młoda para wyjeżdżająca, aby przeżyć przygodę życia, a co innego rodzice z małymi brzdącami, którzy codziennie taszczą ze sobą wielką wyprawkę. Więc co spakować na wakacje z dziećmi nad morzemm?

Warto zacząć od spakowania apteczki, która właściwie powinna towarzyszyć nam na każdym wyjeździe. W środku powinny znajdować się bandaże, plastry, termometr, leki przeciwgorączkowe i na biegunkę, sól fizjologiczna, krople do nosa oraz leki, które były przepisane przez lekarza. Do apteczki wrzućmy też książeczki zdrowia dzieci, aby się nigdzie nie zgubiły. Jeżeli chodzi o ubrania to pamiętajmy, że nad morzem pogoda jest nieprzewidywalna i oprócz typowo letnich ubrań i strojów kąpielowych oraz dodatków jak czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne, do walizki należy wrzucić kilka par bluz, ciepłych sweterków, koszulek z długim rękawem, długich spodni i kurtki przeciwdeszczowe z kaloszami. Nie trzeba chyba przypominać rodzicom o spakowaniu pieluch i bielizny, ale pamiętajcie, żeby zrobić miejsce także na swoje ubrania!

Podczas wakacji z dziećmi nad morzem, słońce w bezchmurne, letnie dni na pewno będzie przypiekać, więc oprócz podstawowych kosmetyków do codziennej pielęgnacji obowiązkowo pamiętajmy o kremach z filtrem UV i na plaże zabierajmy parasol, aby dzieci mogły odpocząć w cieniu. Żeby naszym pociechom się nie nudziło, spakujmy również ich ulubione książeczki, zabawki, pluszaki, kredki i bloki rysunkowe oraz zabawki do piaskownicy i dmuchane do wody.

Zapomnieliście o czymś? Nic straconego, listę zawsze możecie uzupełnić na miejscu!

Czym podróżować?

Podróż do miejsca docelowego jest na pewno jedną z bardziej stresujących czynności związanych z wyjazdem na wakacje. Warto wypisać sobie wszystkie rzeczy, które musimy przygotować do podróży, aby zmniejszyć stres z nim związany.

W pierwszej kolejności powinniśmy zebrać wszystkie dokumenty niezbędne do podróży. Jakie wziąć ze sobą? To zależy od tego, gdzie się wybieramy – wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę naszej destynacji i znaleźć potrzebne dokumenty. Wyjeżdżając nad morze za granicę warto zadbać o dowód osobisty lub paszport i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Na wakacje z dziećmi nad morzem najwygodniej będzie wybrać się samolotem lub samochodem, w zależności ile środków finansowych jesteśmy gotowi przeznaczyć na podróż. Na przejazd z trochę starszymi dziećmi warto rozważyć podróż autobusem lub pociągiem, która może być mniej wygodna, ale również zapewni emocje najmłodszym, a rodzicom trochę zaoszczędzonych pieniędzy. Warto wziąć ze sobą trochę rzeczy, które odwrócą uwagę dzieci podczas drogi i zapewnią im rozrywkę oraz oczywiście jedzenie i picie.

Jakie atrakcje zaplanować?

Wcześniej wspomniane czynności należały do tych mniej przyjemnych, ale warto pamiętać, że jedziemy na wakacje odpocząć i świetnie się bawić. Powiew wakacji i wolnego poczujemy już podczas planowania rozrywek i atrakcji dla siebie i dla dzieci. Nie warto jechać spontanicznie, bez zrobienia planu, żeby nie zmarnować tych kilku błogich dni. Aby nie wiało nudą, oprócz plażowania znajdźmy jakieś atrakcje w okolicy – park rozrywki, park linowy, akwarium, interaktywne muzeum. Pogoda może być różna, dlatego miejmy zaplanowane w zanadrzu jakieś atrakcje pod dachem.

Wyjazd wakacyjny z dziećmi nad morze może i jest stresujący, jednak wielki uśmiechy na twarzach pociech pluskających się w chłodnej wodzie w upalny dzień sprawi, że było warto!