Czym jest histeroskopia?

Czym jest histeroskopia?

Niektóre z badań diagnostycznych wzbudzają lęk. Narzędzia endoskopowe często nie zachęcają swoim kształtem czy wielkością. Warto jednak prześledzić najważniejsze z takich badań, ponieważ są one niezwykle istotne w diagnozowaniu wielu chorób, również tych ciężkich. Medycyna tak mocno się w ostatnich latach rozwinęła, że większość badań jest całkowicie nieinwazyjna i nie wymaga późniejszej hospitalizacji.

O histeroskopii

Wokół histeroskopii narosło wiele mitów i wiele kobiet zwyczajnie boi się tego badania. Strach w tym przypadku jest zupełnie niepotrzebny i nieuzasadniony. Histeroskopia to badania niezwykle przydatne w ginekologii, pozwala na diagnozowanie bez cienia wątpliwości polipów, mięśniaków, zapalenia błony śluzowej. Histeroskopia polega na wprowadzeniu specjalnego narzędzia zwanego histeroskopem do jamy macicy. Na jego końcu znajduje się mała kamerka, dzięki której lekarz ogląda rzeczywisty obraz w dobrej rozdzielczości na monitorze. Histeroskop przypomina bardzo długą i cienką igłę, którą wprowadza się przezpochwowo do jamy macicy.

Czy histeroskopia diagnostyczna jest bolesna?

Dla komfortu pacjentki histeroskopię wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym. Po podaniu leków przez anestezjologa kobieta jest całkowicie nieświadoma, więc nie czuje żadnego bólu ani dyskomfortu. Zabieg jest krótki, z podaniem leków trwa około 30 minut. W trakcie histeroskopii lekarz pobiera zawsze fragment tkanki do badania histopatologicznego, tak aby wykluczyć jakiekolwiek niebezpieczne zmiany. Już w kilka godzin po zabiegu pacjentka może wrócić do domu. Należy jedynie przestrzegać kilku zasad: kilka dni po zabiega rekomenduje się powstrzymanie od współżycia i treningów, a w dniu zabiegu nie należy prowadzić samochodu (z uwagi na leki znieczulające, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy). Zalecany jest także spoczynkowy tryb życia.

Kto powinien poddać się histeroskopii?

Histeroskopia diagnostyczna to badanie głównie dla kobiet w wieku rozrodczym, które cierpią na przedłużające się, bolesne i obfite miesiączki oraz chroniczne bóle brzucha. Histeroskopia to podstawowe badanie dla kobiet, które mają za sobą więcej niż jedno poronienie lub mają trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem pomimo dobrych wyników badań laboratoryjnych czy ultrasonograficznych.