Jak można samemu wspomóc leczenie owrzodzeń podudzia?

Jak można samemu wspomóc leczenie owrzodzeń podudzia?

Zdiagnozowane owrzodzenia podudzia każdorazowo powinny być leczone przez wykwalifikowany i przeszkolony w tej terapii zespół medyczny, jednakże takie leczenie zawsze można wspomóc na własną rękę. Metody są proste i łatwe do wdrożenia. Kluczowe jest jednak ich systematyczne stosowanie.

Aktywność fizyczna

Ciężko mówić o jakimś intensywniejszym wysiłku fizycznym, gdy na nogach pojawiają się poważne rany, ale delikatna aktywność, zwłaszcza kontrolowana przez fizjoterapeutę, będzie jak najbardziej wskazana. Na owrzodzenie podudzia świetnie zadziałają nawet zwykłe spacery. Zbyt częste przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, czyli całkowite unieruchomienie nóg, może pogłębiać obrzęki i zwiększać owrzodzenia.

Jeżeli jednak sytuacja zmusza do leżenia bądź siedzenia, warto nawet w takiej pozycji zadbać o zdrowe ułożenie ciała. Noga z owrzodzeniem podudzia powinna zostać delikatnie uniesiona. Można oprzeć ją na taborecie albo zawiesić na specjalnym stojaku mocowanym do ramy łóżka.

Ćwiczenia na owrzodzenia podudzia

Otwarte rany na nogach leczenie rehabilitacyjne zaleca się też oprzeć na ćwiczeniach, które będą sprzyjać zmniejszaniu się owrzodzeń i ogólnemu usprawnianiu całej chorej nogi. Ruchy są proste, dlatego zaleca się je wykonywać codziennie, jak najczęściej tylko się da. Polegają one zwykle na poruszaniu stopy w górę i w dół. Można też delikatnie obracać ją w kostce, ogólnie rzecz biorąc mobilizując ją do intensywniejszej pracy.

Zdrowa dieta

W leczeniu owrzodzeń podudzia dietę często stosuje się po macoszemu, podczas gdy naprawdę jest ona w stanie ułatwić rehabilitację. Przede wszystkim powinna być oparta na zdrowych produktach, które będą zasilać organizm i dawać mu energię do tego, aby samoistnie walczył on z chorobą.

Owrzodzenie podudzia nieco częściej występuje u osób z nadwagą niżeli tych szczupłych, dlatego jeżeli tylko ma się trochę zbędnych kilogramów, wypadałoby się ich pozbyć. W tym celu warto zastosować dietę niskokaloryczną. Dzięki niej zmniejszy się też ryzyko ponownego wystąpienia owrzodzeń podudzi albo ich pogłębienia.

Otwarte rany na nogach leczenie powinno też zakładać całkowitą rezygnację lub mocne ograniczenie alkoholu. Warto także rzucić palenie. Obie te używki niekorzystnie wpływają na krążenie.