Jak zacząć prawidłowo się odżywiać?

Jak zacząć prawidłowo się odżywiać?

Nie ulega wątpliwościom, że prawidłowe odżywianie to sposób na to, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Wie o tym każdy, jednak to właśnie choroby cywilizacyjne, będące konsekwencją złego odżywiania się, stanowią największy odsetek zgonów w obecnych czasach. Jakie zatem kroki poczynić, by walczyć o lepsze życie?

Jesteśmy tym, co jemy

Doświadczenie uczy, że niestety najczęściej człowiek zaczyna przyglądać się swojej diecie dopiero wtedy, kiedy pojawiają się poważne oznaki zagrożenia zdrowia, takie jak np. otyłość, cukrzyca czy miażdżyca. Zanim do tego dojdzie warto jest zatrzymać się w codziennym pędzie i krytycznie spojrzeć na swoje żywnościowe wybory. Powszechnie występujące wysoce przetworzone jedzenie to najczęstszy winowajca. Spożywanie dużej ilości produktów tego typu, przez dłuższy czas sieje spustoszenie w organizmie. Ogromna ilość tłuszczu, cukru i soli, od którego aż kipi przetworzona żywność i jedzenie typu fast food, nigdy nie pozostanie obojętnym dla zdrowia.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Naturalna żywność to podstawa i od tego powinno się zacząć w przechodzeniu na zdrowy tryb życia. Nieprzetworzone jedzenie wolne od sztucznych konserwantów i barwników, pochodzące ze zrównoważonych źródeł, gdzie dużą wagę przywiązuje się do sposobu uprawy czy hodowli, to najlepsze co można dać swojemu organizmowi. Zdrowa żywność nie musi kojarzyć się z bezsmakową papką, a wręcz przeciwnie, może stanowić fantastyczną bazę do stworzenia wartościowych i smacznych posiłków. Niejeden sklep ze zdrową żywnością ma w swojej ofercie zioła pochodzące ze wszystkich stron świata, które potrafią niesamowicie poszerzyć różnorodność smakową potraw.

Zakupy pod lupą

Wśród wielu ludzi krąży opinia, że zdrowa żywność nie jest tania. Nic dziwnego, że jej cena jest większa niż przetworzonego jedzenia, wszak koszt i wysiłek potrzebny do jej wytworzenia jest zwykle większy. Wybierając się na zakupy warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet. Naturalna żywność ma krótki skład, nie zawiera też zbędnych chemicznych dodatków, często posiada ekologiczne certyfikaty. Idealnym miejscem do robienia zakupów jest też sklep ze zdrową żywnością. Przejście na tryb zdrowego odżywiania wcale nie wymaga wielkiego wysiłku, motywacją niech będzie zdrowie, energia i dobre samopoczucie.