Koci pazur – co to takiego

Koci pazur – co to takiego

Wśród całego mnóstwa ziół i ziołowych preparatów na różne dolegliwości, możemy natrafić na koci pazur. Większości z nas nazwa ta nic nie mówi, gdyż roślina ta nie należy do najpopularniejszych, jednak warto dowiedzieć się o niej więcej, bo ma mnóstwo właściwości zdrowotnych. Co to za zioło i jakie ma właściwości?

Zioło koci pazur – co to jest

Roślina określana tym mianem, tak naprawdę nazywa się vilcacora lub też czepota puszysta. Jej łacińska zaś nazwa to uncaria tomentosa. Jest to rosnące głównie w Ameryce Południowej i Środkowej pnącze. Jej właściwości lecznicze bardzo cenili Indianie i używali jej powszechnie do leczenia różnych dolegliwości. Do pewnego czasu Europejczycy gardzili medyczną wiedzą Inków. W końcu dopiero w XX wieku naukowcy i lekarze zainteresowali się tym ziołem. Rozpropagowanie vilcacory w Europie to w dużej mierze zasługa ojca Edmunda Szeligi – naszego rodaka pracującego w Peru.

Jak wygląda vilcacora i które części zioła się wykorzystuje

Czepota puszysta to ogromne pnącze, które może osiągać nawet 30 m. wysokości. Mimo wielkości, kwiaty tego określanego jako koci pazur zioła są raczej niewielkie i mają żółto-biały kolor. Najpopularniejsze wykorzystanie kociego pazura to wywar lub napar z kory. Jednak lecznicze właściwości mają też inne części tej rośliny. W Europie do celów leczniczych stosowane są głównie korzenie.

Właściwości kociego pazura

Zioło koci pazur występuje naturalnie w dwóch modyfikacjach chemicznych. Jedne gromadzą w korzeniach alkaloidy oksyndolowe pentacykliczne, a inne tetracykliczne alkaloidy oksyndolowe. Tylko te pierwsze mają właściwości lecznicze. Zawierają szereg substancji czynnych, takich jak unkaryna F, mitrafilina, izomitrafilina, izopteropodyna, pteropodyna czy speciofilina. W badaniach zaobserwowano również obecność innych substancji, także w liściach i pędach. Wszystkie te substancje sprawiają, że roślina ta ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a nawet przeciwbólowe czy poprawiające odporność.

Wiele właściwości leczniczych zostało udowodnione w licznych badaniach. Niektóre jednak nie uzyskały potwierdzenia. Na przykład vilcacora uważana była niegdyś za lek na raka, a dziś stosowana jest jedynie wspomagająco w leczeniu.