Możliwe zastosowanie elektrody biernej

Możliwe zastosowanie elektrody biernej

Elektroda bierna to produkt, który z całą pewnością ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Z powodzeniem może być wykorzystywany na przykład podczas takiego zabiegu, jak jonoforeza. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Czym jest jonoforeza?

Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest taki zabieg, jak jonoforeza. Związany jest on przede wszystkim z obszarem elektroterapii w rehabilitacji i ma bardzo korzystne możliwości zastosowania. Jonoforeza to terapia lecznicza, która w dużej mierze polega na wykorzystaniu prądu stałego oraz wprowadzaniu do tkanek człowieka związków o charakterze leczniczym. W tym procesie wykorzystywane są między innymi elektrody jednorazowe, które są niezwykle przydatne. Lecznicze działanie zabiegu ma charakter miejscowy i dzięki temu może stać się bardziej skuteczne. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaje jonoforezy

Jonoforeza występuje przede wszystkich w dwóch zróżnicowanych postaciach. Pierwszą z nich jest jonoforeza labilna, czyli zabieg ogólny i miejscowy. Wykorzystywana jest podczas niego elektroda bierna, a także elektroda czynna. Podczas zabiegu zmieniają one względem siebie położenie. Jonoforeza labilna stosowna jest przede wszystkim w takiej branży, jak kosmetyka. Drugim rodzajem zabiegu jest jonoforeza stabilna, również ogólna i miejscowa. Podczas tego zabiegu używane są elektrody jednorazowe w postaci czynnej, które są ułożone na specjalnie do tego celu przeznaczonym podkładzie.

Jak działa jonoforeza?

Jonoforeza to niezwykle skuteczny zabieg, do którego wyróżnia się szereg wskazań. Przede wszystkim tego rodzaju działania w dużej mierze polegają na dostarczaniu odpowiednich jonów do organizmu człowieka z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonych elektrod. Dzięki temu w tkankach podwyższa się temperatura, co zarówno poprawia odżywienie komórek, jak i wspomaga krążenie w nich. Wśród głównych działań zabiegu jonoforezy można przede wszystkim wymienić właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które są niezwykle istotne podczas wspomagania leczenia dość zróżnicowanych schorzeń. Wśród nich można na przykład wymienić urazy oraz różnego rodzaju stany zapalne skóry. Dodatkowo wskazaniem będą również zaburzenia krążenia.