Właściwości gurmaru

Właściwości gurmaru

W leczeniu wielu chorób zamiast konwencjonalnych leków coraz częściej sięgamy po naturalne preparaty roślinne. Wynika to z nieskuteczności niektórych leków oraz ich działań ubocznych. Stosowanie preparatów naturalnych jest często bardzo skuteczne i na dodatek bezpieczne.

Gurmar – niezwykła roślina z Indii

Medycyna naturalna opiera się na właściwościach roślin i ich bogatym składzie. Organizm człowieka traktuje holistycznie, czyli całościowo. Dzięki temu leczy nie tylko objawy, ale także przyczyny. Preparaty roślinne pomagają zwalczać nie tylko jedną dolegliwość, ale także inne towarzyszące. To efekt ogromnej wiedzy zielarzy i umiejętności łączenia roślin o różnych właściwościach.

Doskonałym przykładem jest medycyna ajurwerdyjska, która zrodziła się w Indiach ponad 2000 lat temu. Jej osiągnięcia zostały docenione przez naukowców i obecnie wykładana jest na uniwersytetach indyjskich. Jednym z odkryć medycyny ajurwerdyjskiej jest Gymnema sylvestre znana jako gurmar. Jest to pnącze pochodzące z rejonów południowych Indii i Sri Lanki.

Liście tej rośliny bogate są w kwasy gymnenowe, sabotaniny, kwas mrówkowy i masłowy, aminokwasy i flawonoidy. Taki skład umożliwia stosowanie gurmaru do leczenia wielu dolegliwości. Największe zastosowanie ma w leczeniu cukrzycy.

Gymnema sylvestre – zastosowanie w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą spowodowaną niewłaściwą pracą trzustki. W wyniku jej uszkodzenia występuje zmniejszone wydzielanie insuliny. Cukier z pokarmów bezpośrednio wydzielany jest do krwi, co powoduje jego nadmierne stężenie. W dłuższym przedziale czasowym doprowadza to do cukrzycy, która jest chorobą bardzo groźną. Nieleczona prowadzi do poważnych powikłań, łącznie ze śmiercią.

Liście gymnemy potrafią skutecznie regulować gospodarką cukru w organizmie. Pierwszym etapem jest blokowanie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie smaków. Gurmar blokuje kubki smakowe na słodycze. Osoby zażywające ten preparat nie odczuwają potrzeby spożywania słodyczy, to podstawowy warunek walki z cukrzycą.

Gymnema ma wyjątkową właściwość do regenerowania komórek trzustki. Dzięki temu zaczynają produkować większe ilości insuliny i nie trzeba dostarczać jej w formie preparatów farmakologicznych. Gurmar stosowany jest także dla zwiększenia immunologicznej odporności organizmu, do oczyszczania wątroby oraz skutecznie wpiera proces odchudzania.