Problemy diety bezglutenowej

Problemy diety bezglutenowej

Osoby posiadające nietolerancję glutenu muszą stosować dietę pozbawioną tego składnika. Wydawać by się to mogło dość łatwym zadaniem, jednak prawda okazuje się inna. Większość produktów spożywczych na rynku posiada gluten, tym bardziej, że jest on białkiem zawartym w popularnych zbożach. Niestety osoby o nietolerancji glutenu nie mogą iść na kompromis i muszą bezwzględnie glutenu unikać.

Utrudnienia w zakupie produktów bezglutenowych

Spacer pomiędzy półkami supermarketów dla osób z nietolerancją glutenu to prawdziwa udręka. Każde sięgnięcie po produkt rozpoczyna się od jego odwrócenia i przeczytania składu na etykiecie. Produkty bezglutenowe to prawdziwa rzadkość na półkach takich sklepów, co znacznie przedłuża czas robienia zakupów. W niektórych supermarketach są wygospodarowane specjalne działy zawierające produkty bezglutenowe, jednak nie jest to częste. W dalszym ciągu, jeśli chodzi o produkty bezglutenowe sklep z tylko i wyłącznie takimi produktami to skarb dla takich osób.

Gdzie można znaleźć sklep bezglutenowy?

Nie ma w tym przypadku żadnej reguły. Sklep bezglutenowy może tak naprawdę powstać wszędzie. Bez znaczenia jest to, czy jest to duże, czy też małe miasto, centrum, czy jego obrzeża. Wszystko zależy od liczby potencjalnych klientów i odwagi właściciela takiego sklepu, który odważył się zaistnieć na tym rynku. Biorąc pod uwagę produkty bezglutenowe sklepy tego typu to, w większości małe placówki. Ich lokalizacja to najczęściej osiedla i centra dużych miast, ale nie ma na to reguły.

Co można kupić w sklepach bezglutenowych?

Niemal wszystkie produkty spożywcze, które znajdziemy w normalnym sklepie, tylko, że przygotowane tak, aby nie zawierały glutenu. Takie produkty stosunkowo trudno jest zebrać w jednym miejscu, dlatego właścicielom takich sklepów należą się duże brawa. Podpisanie odpowiednich umów z dostawcami w tym przypadku jest dużo trudniejsze niż w przypadku placówek ogólnych. Oczywiście sprzedawcy rekompensują sobie swój trud poprzez wyższe marże sprzedaży, ale osoby zainteresowane tym tematem nie narzekają na taki stan rzeczy. Dla nich ważne jest to, że mają miejsce, w którym mogą zakupić i wybierać odpowiednie dla siebie produkty bez konieczności tracenia wielu godzin miesięcznie na czytanie etykiet. W tym miejscu etykiety przed wyłożeniem na półkę czyta za nas pracownik sklepu.