Na co zwracać uwagę wybierając lampy do swojego mieszkania?

Na co zwracać uwagę wybierając lampy do swojego mieszkania?

Zakup lamp nie jest łatwym zadaniem. To właśnie one są jak przysłowiowa wisienka na torcie i odpowiadają za końcowy wizerunek mieszkania. Lampy to szczegół, który ma ogromne znaczenie. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając tanie lampy do swojego mieszkania. Co jest najważniejsze?

Styl

Najważniejszy jest styl – lamp i całej aranżacji wnętrza. Całość powinna do siebie pasować i tworzyć spójny obraz. Dzięki temu pomieszczenie po prostu wygląda dobrze. Łatwo sobie wyobrazić jak prezentowałoby się klasyczne pomieszczenie z bardzo nowoczesną lampą. Na pewno nie wyglądałoby dobrze i każde spojrzenie na nie wywoływałoby pewien estetyczny zgrzyt. Są osoby, które są wyjątkowo wrażliwe na wrażenia estetyczne. Taki dysonans mógłby być przyczyną ich dużego dyskomfortu. Warto też zaznaczyć, że źle dobrana lampa może zniszczyć cały wysiłek włożony w przygotowanie aranżacji wnętrza. Dobrze jest uwzględniać lampy już w projekcie wystroju. Dzięki temu całość powinna być dobrze dopasowana i przemyślana.

Ilość żarówek

Tanie lampy sufitowe mogą mieć miejsce na różną liczbę żarówek. Oczywiście najbardziej popularne są tanie żyrandole na jedną żarówkę, ale często można też znaleźć takie na dwie, trzy lub cztery. Takie lampy dają dużo więcej światła, które można rozproszyć po pomieszczeniu. Zalecane są przede wszystkim do pokojów, które mają dużą powierzchnię. Jedna żarówka może dawać zbyt punktowe światło, by się w nich sprawdzić. Lampy na kilka żarówek prezentują się bardzo imponująco. Zazwyczaj są więc wybierane do pomieszczeń, które pełnią funkcje reprezentacyjne. Najczęściej montuje się je w salonach, pokojach dziennych lub ozdobnych sypialniach. Doskonale sprawdzają się też w sklepach. Ich światło można ustawić tak, by dobrze wydobywało przedmioty ustawione na ekspozycji.

Wielkość

Bardzo ważna jest wielkość samej lampy. Ten punkt łączy się poniekąd też ze stylem, w jakim lampa została zaprojektowana. Tanie lampy sufitowe mogą mieć różne gabaryty. Zawsze jednak muszą one być dostosowane do pomieszczenia. Tanie żyrandole powinny być ozdobą pomieszczenia, ale nie mogą całkowicie przytłaczać wystroju. Z tego powodu powinny być proporcjonalne do dostępnej przestrzeni.