Życie w stylu zero waste

Katastrofa klimatyczna jest bardzo medialnym tematem w ostatnim czasie. Sprawiła, ze coraz więcej ludzi zwraca uwagę na swoje zakupy. Styl zero lub less waste stał się modny. Jednak czy jednostkowe zmiany są w stanie naprawić zmiany, jakie zaszły na planecie? Czy implementacja rozwiązań tego typu jest uciążliwa? Czy każdy może żyć w duchu less waste?
Jak rozpocząć życie w stylu less waste?
Najtrudniejszy wydaje się pierwszy krok i stwierdzenie, że zaczyna się ograniczać generowanie odpadków i bezsensowne kupowanie. W końcu od decyzji zawsze się zaczyna. Czy jednak życie w duchu less lub zero waste oznacza, że trzeba przeprowadzić generalne porządki w kuchennych szafkach, wyrzucić wszystko, co plastikowe i kupić nowe? Oczywiście, że nie. Z takiego rozwiązania cieszyć by się mógł zakład przetwarzania odpadów zmieszanych. Prawda jest taka, że w stylu less waste chodzi o to by jak najmniej wyrzucać, a także jak najmniej kupować. Plastikowe pojemniki na żywność skoro już są w domu będą służyć jeszcze przez wiele lat. Jeśli coś jest funkcjonalne nie ma potrzeby kupowania nowej rzeczy. Analogicznie wygląda sytuacja z zapasami żywności – najpierw należy zużyć to, co zalega w szafkach kuchennych. Może to wymagać użycia fantazji w kuchni, ale Internet jest pełen ciekawych przepisów. Udając się na zakupu warto trzy razy zastanowić się nad każdą kupowaną rzeczą i jak najmniej inwestować w przedmioty w jednorazowym plastiku. Zabranie własnej torby na zakupy wcale nie jest trudne – a dzięki temu Zakład przetwarzania odpadów ma mniej pracy.
Czy mała zmiana ma znaczenie dla całej planety?
Wydawać by się mogło, że jednostkowa zmiana stylu życia przez człowieka nie wpłynie na klimat. I oczywiście, gdyby taką zmianę podjęła jedna osoba i w dodatku robiła to nieidealnie nikt nie zauważyłby zmiany. Jednak w stylu less waste nie chodzi o to by być idealnym i zupełnie nie generować odpadów. Lepiej by było milion osób, które segregują śmieci, które przejmuje zakład przetwarzania odpadów niż jedna, która samodzielnie nie generuje tych odpadów zupełnie.
Czy styl less waste jest dla każdego?
O ile duch zero waste jest trudny do osiągnięcia dla wielu osób. Wymaga on niestety czasu i pewnego doświadczenia, o tyle less waste nie jest problematyczny. Własna torba na zakupy, produkty w papierze zamiast plastiku, własne opakowania na produkty na wagę. Tak robili dorośli w czasach PRL – to właśnie oni byli, nieświadomie, pierwszymi osobami less waste w Polsce. A nikt nie wyrzucał codziennie góry odpadków.