Jaką koszulę wybrać?

Jaką koszulę wybrać?

W każdej męskiej szafie znajdą się jakieś koszule. Jest zdecydowanie jeden z podstawowych składników mody męskiej. Żeby jednak koszula dobrze się prezentowała, a tym samym, żeby jej użytkownik robił dobre wrażenie, konieczne jest odpowiednie dobranie koszuli do okazji, sylwetki i gustu osoby noszącej.

Krój koszuli, a typ sylwetki

Koszula posiada zasadniczo dwa rozmiary, jest to rozmiar kołnierzyka i rozmiar samej koszuli. Kołnierzyk powinien przylegać do szyi, ale tak by można było za niego włożyć dwa palce. Nie powinien więc być za ciasny, ani za luźny. Natomiast rozmiar samej koszuli jest uzależniony od naszego wzrostu.

Ponieważ jednak mężczyźni o tym samym wzroście mogą różnić się sylwetką i wagą, dlatego na rynku dostępne są koszule o różnym kroju. Wybierając właściwą należy pamiętać, że zbyt luźna koszula wpłynie źle na nasz wygląd, tak samo jak zbyt opięta. Każdy producent koszul męskich udostępnia dokładną tabelę rozmiarów, dlatego warto przed wybraniem się na zakupy, zebrać własne wymiary.

Podstawowe kroje

Klasyczny krój, inaczej nazywany regular, cechuje się tym, że koszula nie posiada zaszewek, nie jest zwężana, jest prosta. W tym typie koszul dobrze będą wyglądały osoby o szerokich ramionach i dość szerokim torsie.

Z kolei przy fasonie slim koszula posiada boczne zaszewki dzięki czemu dokładnie przylega do ciała. Taką koszulę powinni wybrać szczupli mężczyźni lub ci, chcący podkreślić swoją talię.

Rodzaje kołnierzyków

Oczywiście bardzo ważnym elementem koszuli jest kołnierz. Na dobór kołnierzyka powinien mieć wpływ kształt twarzy i grubość szyi. Poza tym nie wszystkie kołnierzyki pasują do tych samych krawatów. Niektóre mogą być zbyt wąskie i nieestetycznie podnosić się przy szerszym krawacie.

Za najbardziej elegancki uznaje się kołnierz włoski. Ma on szeroko rozstawione rogi i najlepiej prezentuje się przy szczupłej twarzy i długiej szyi. Powinien zawsze być noszony z krawatem lub muchą, ponieważ rozpięty nie prezentuje się najlepiej.

Najmodniejszym modelem jest kołnierzyk typu kent. Sprawdza się on we wszystkich rodzajach koszul, zarówno w tych codziennych, jak i wizytowych. Charakteryzuje się wąsko rozstawionymi rogami i dzięki temu pasuje do każdego rodzaju twarzy. Dobrze prezentuje się z wąskim krawatem, a także bez, z rozpiętym jednym guzikiem.

Na mniej oficjalne okazje i w koszulach sportowych świetnie prezentuje się kołnierzyk amerykański, którego rogi są zapinane na guziki. Od pozostałych kołnierzyków różni się tym, że nie jest usztywniany, dlatego najlepiej prezentuje się bez krawata.