Jak wybrać dobrą pościel?

Jak wybrać dobrą pościel?

Zakup kompletu pościeli nie zawsze jest prostym zadaniem – szczególnie, gdy do wyboru jest wiele rodzajów wypełnienia, pokrycia, rozmiarów etc. Dobór właściwej pościeli nie musi być niczym trudnym. Zwrócić trzeba uwagę na kilka parametrów, które pomogą dobrać idealny zestaw kołdra i poduszki. W sklepach istnieje wiele rodzajów pościeli i artykuł ten przybliży najpopularniejsze rozwiązania na rynku.

Rodzaje wypełnień pościeli

Pod względem wyboru pościeli, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj stosowanego wypełnienia. Do dyspozycji jest wiele typów wypełnienia, które ma znaczenie dla komfortu wypoczynku nocnego oraz subiektywnych doznań osób, które wypoczywają. Niektóre rodzaje wypełnień muszą spełniać standardy hipoalergicznośći, co wynika głównie z faktu, iż alergie na pierze są stosunkowo częste w populacji. Najczęściej kołdry i poduszki wypełniane są z użyciem następujących materiałów:

• Puch – są to lekkie zestawy kołdra i poduszki, które cechują się bardzo dobrymi parametrami izolacji termicznej. W zależności od grubości pościeli oraz zastosowanego wypełnienia wyróżnić można kołdry puchowe zimowe, letnie oraz całoroczne. W produkcji tego rodzaju pościeli bardzo duże znaczenie ma jakość zastosowanego puchu – szczególnie cenione są kołdry i poduszki wykonane z puchu gęsiego. Ze względu na dużą selektywność w procesie produkcji, pościel tego rodzaju jest hipoalergiczna,
• Pierze – jest to kolejny materiał pochodzenia zwierzęcego stosowany w produkcji kołder i poduszek. Najczęściej stosowanym materiałem jest blend pierza oraz piór, często w proporcji 80% pierza i 20% puchu,
• Jedwab – jest to bardzo dobre wypełnienie, szczególnie ze względu na hipoalergiczny charakter oraz odporność na roztocza i kurz. Działanie antystatyczne oraz hipoalergiczność doskonale sprawdzają się w przypadku alergików,
• Wełna – najczęściej stosowanym materiałem do wypełnienia jest wełna owcza, która doskonale izoluje termicznie, przy zachowaniu obiegu powietrza. Wełna nie uczula i może być stosowana u alergików.
• Włókno poliestrowe – najpowszechniej stosowany materiał w produkcji pościeli. Zestaw kołdra i poduszki jest niedrogi, a ze względu na doskonałe parametry spiralnie skręconych włókien wykazuje działanie antystatyczne i jest całkowicie hipoalergiczny. Niemniej jednak materiał ten najgorzej izoluje termicznie, ale będzie odpowiedni dla kołder letnich.
• Włókno bambusowe – coraz chętniej stosowane w zestawach kołdra i poduszki. Wypełnienia bambusowe są lekkie, mają charakter hipoalergiczny oraz doskonale regulują temperaturę ciała w trakcie snu.

Warto zainteresować się wyborem właściwej pościeli – wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane zadanie, a dzięki znajomości stosowanych materiałów można kupić bez trudu idealny zestaw kołdra i poduszki w atrakcyjnej cenie.