Czym jest fototerapia?

Czym jest fototerapia?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Z prasy i internetu możemy dowiedzieć się, co wpływa na nasz komfort życia oraz jak go poprawić. Istotne jest to, że często spada on jesienią i zimą, gdy w naszej szerokości geograficznej dni są krótkie i ciemne. To właśnie wtedy prawdziwym zbawieniem może stać się fototerapia, na którą można wybrać się do specjalnych gabinetów albo zafundować ją sobie we własnym domu.

Czym jest fototerapia?

Jak sama nazwa wskazuje, fototerapia to po prostu terapia światłem. Istotne jest to, że wpływa ona bardzo pozytywnie na samopoczucie człowieka, co zostało udowodnione zarówno w badaniach naukowych, jak też poprzez wypowiedzi osób, które korzystają z tej formy terapii.

Mówi się o niej często w aspekcie potocznym. Dla wielu osób jest to rodzaj terapii, z której korzysta się na przykład wtedy, gdy wyjeżdża się na wakacje do słonecznych krajów. Można traktować to w ten sposób, jak też mówić o fototerapii jako o metodzie leczenia, w której wykorzystuje się specjalne lampy emitujące promieniowanie podobne do tego, które naturalnie emituje słońce.

Kiedy pomocna jest terapia światłem?

Terapia światłem polecana jest między innymi dla osób, które w okresie jesieni i zimy odczuwają spadek nastroju, wahania nastroju, przygnębienie i smutek. Bardzo często łączy się to również ze zmniejszoną energią życiową, apatią. Mówi się nawet o sezonowych zaburzeniach nastroju, a zatem zaburzeniach, które regularnie dotykają człowieka właśnie w tym okresie w roku.

To właśnie wtedy terapia światłem może być ogromnym wsparciem. Światło słoneczne jest przecież potrzebne do tego, aby naturalnie syntetyzować w organizmie witaminę D. To właśnie jej niedobór w okresie jesieni i zimy ma duży wpływ na to, że miewamy gorsze nastroje.

Gdzie udać się na terapię światłem?

Jak skorzystać z terapii światłem? W wielu miastach Polski znajdują się już specjalne gabinety, w których można skorzystać z seansów naświetlania pod lampami. Warto wiedzieć, że nie ma to nic wspólnego z solarium.

Sesje fototerapii można fundować sobie również w domu. Wystarczy kupić specjalne lampy do domowego użytku, aby używać ich regularnie w czasie jesieni i zimy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.