Co to niepłodność?

Co to niepłodność?

Większość ludzi będzie miała silne pragnienie poczęcia dziecka w którymś momencie swojego życia. Zrozumienie, co definiuje normalną płodność, ma kluczowe znaczenie dla pomocy osobie lub parze w ustaleniu, kiedy należy szukać pomocy.

Ile trwa zwykle zajście w ciążę?

Większość par (około 85%) zajdzie w ciążę w ciągu jednego roku starań, przy czym największe prawdopodobieństwo poczęcia ma miejsce we wcześniejszych miesiącach. Bezpłodność objawy ma niemal zawsze niepożądane. Tylko dodatkowe 7% par zajdzie w ciążę w drugim roku. W rezultacie niepłodność została zdefiniowana jako niezdolność do poczęcia w ciągu 12 miesięcy. Dlatego diagnozę tę podziela 15% par próbujących zajść w ciążę. Ogólnie zalecamy skorzystanie z pomocy endokrynologa reprodukcyjnego, jeśli poczęcie nie nastąpiło w ciągu 12 miesięcy. Niepłodność przyczyny ma różne. Istnieją jednak różne scenariusze, w których można wcześniej poprosić o pomoc. Kobieta w wieku 35 lat lub starsza: z niejasnych powodów liczba jaj spada w szybkim tempie wraz z wiekiem kobiet. Co więcej, w miarę starzenia się zmniejsza się jakość jaja lub prawdopodobieństwo, że jaja są prawidłowe genetycznie. Dlatego zalecamy ocenę płodności, jeśli para próbowała zajść w ciążę przez 6 miesięcy lub dłużej, gdy kobieta ma 35 lat lub więcej.

Chociaż niepłodność przyczyny ma różne, to historia infekcji miednicy lub chorób przenoszonych drogą płciową: Infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia lub rzeżączka, mogą powodować stan zapalny i trwałe blizny jajowodów. Obecność otwartych kanalików ma zasadnicze znaczenie dla naturalnego poczęcia, ponieważ plemniki muszą przejść przez te kanaliki, aby dotrzeć do owulowanej komórki jajowej i zapłodnić ją. Zalecamy natychmiastową ocenę w przypadku pary próbującej zajść w ciążę, gdy kobieta miała w przeszłości infekcję miednicy.

Co powoduje niepłodność?

1) Zaawansowany wiek matki: historycznie przed końcem XX wieku kobiety zachodziły w ciążę w wieku kilkunastu lat, kiedy nieprawidłowości związane z wiekiem w jajku nie były widoczne. Jednak w dzisiejszych czasach kobiety opóźniają poród do trzydziestki i czterdziestki, co doprowadziło do odkrycia niekorzystnego wpływu zaawansowanego wieku matki.

2) Zaburzenia owulacji: Normalna i regularna owulacja lub uwalnianie dojrzałej komórki jajowej jest niezbędna dla kobiet do naturalnego poczęcia. Owulację często można wykryć, prowadząc kalendarz miesiączkowy lub używając zestawu do prognozowania owulacji. Istnieje wiele zaburzeń, które mogą wpływać na zdolność kobiety do normalnej owulacji.

3) Zamknięcie jajowodów (zablokowanie): Jak wspomniano wcześniej, historia zakażeń przenoszonych drogą płciową, w tym chlamydii, rzeżączki lub choroby zapalnej miednicy mniejszej, może predysponować kobietę do zablokowania jajowodów. Zamknięcie jajowodów jest przyczyną niepłodności, ponieważ owulowane jajeczko nie może zostać zapłodnione przez plemniki ani dotrzeć do jamy endometrium.

Jakie są objawy bezpłodności?

Objawy bezpłodności są zwykle takie same, a dokładnie niemożność posiadania potomstwa. Pamiętając, że bezpłodność objawy ma zwykle te same, możemy nieprzerwanie próbować zajść w ciążę.