Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Lecznicze działanie wielu ziół znane jest od czasów starożytnych. Nie inaczej jest w przypadku dziurawca pospolitego. Dawniej był on bardzo często stosowany wraz z miodem. W średniowieczu stosowano go nawet do walki z demonami. Wszystko to z powodu czerwonego soku, jaki wydzielał się po potarciu rośliny. Działało to mocno na wyobraźnię prostego ludu.

Dziurawiec pospolity

Dziurawiec pospolity to wieloletnia bylina, która dorasta do około metra wysokości. Charakterystyczne są żółte, pokropkowane liście. Plamki są gruczołami, w których zmagazynowane są olejki eteryczne. Nazywana jest również zielem świętojańskim. W Polsce występuje 9 gatunków dziurawca.

Najczęściej spotykane są na łąkach, a także skrajach lasów oraz w zaroślach. Jako lek głównie pozyskiwany jest ze stanu naturalnego, choć uprawiany jest także na plantacjach. Ta roślina nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego też powinna przyjąć się w każdym ogródku. Sprzyja jej słońce, a niestraszna jest dla niej nawet susza.

Dziurawiec zastosowanie

Przede wszystkim warto zauważyć, że wyciąg z dziurawca jest szeroko stosowanym lekiem. Można go używać zarówno na problemy wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

W użytku zewnętrznym bardzo pomocny jest w dolegliwościach skórnych. Charakteryzuje się działaniem kojącym, a także bakteriobójczym czy ściągającym. Często stosowany jest przy odmrożeniach i poparzeniach. Skutecznie radzi sobie z trądzikiem, dlatego cieszy się tak dużą popularnością wśród młodzieży. W przypadku wydzielania nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, warto zastosować napar z dziurawca.

W użytku wewnętrznym roślina ta świetnie sprawdzi się podczas leczenia wielu dolegliwości. Nalewka z dziurawca rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Dziurawiec świetnie sprawdzi się w przypadku problemów ze wzdęciami. Ponadto reguluje metabolizm i efektywnie pobudza trawienie. Wątroba nie domaga? Użyj wyciągu z dziurawca.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Wczesną wiosną krzewy zaczynają swój rozwój po zimie. Jednakże do czasu kwitnienia, dziurawiec staje się magazynem użytecznych substancji. Czas kwitnienia krzewów jest więc idealnym momentem do zbioru dziurawca. Warto pamiętać, iż we wrześniu nie ma już sensu zbierać tejże rośliny, ponieważ zaczyna ona wysiewać nasiona.