Wziernik ginekologiczny

Wziernik ginekologiczny

Wiele osób korzysta z profilaktycznych kontroli stanu zdrowia. Szczególnie ważne jest, aby kobiety regularnie odwiedzały ginekologa. Właściwe zapobieganie chorobom ginekologicznym może zapobiec groźnym powikłaniom i bolesnym dolegliwościom.

Diagnostyka ginekologiczna

Przed właściwym badaniem zaleca się opróżnienie pęcherza i odbytu z zalegającej masy kałowej w celu ułatwienia pracy lekarza i lepszej widoczności narządów intymnych. Podczas wstępnej konsultacji z pacjentką lekarz zbiera informacje na temat regularności cyklu miesiączkowego, współżycia, przyjmowanych leków, a także ilości przebytych ciąży. W późniejszym etapie wizyty może być wykonane badanie ginekologiczne. Po otwarciu warg sromowych palcem lekarz wprowadza wziernik ginekologiczny wzdłuż tylnej ściany ujścia pochwy. Po umieszczeniu wziernika ginekologicznego wystarczająco głęboko, widoczne są ściany szyjki macicy i pochwy, co pozwala lekarzowi kontynuować badanie. Wzierniki dopochwowe są dobierane do każdej pacjentki.

Czy wziernik jest jednorazowy?

Podczas wykonywania praktyki medycznej bardzo ważne jest to, aby sprzęt wykorzystywany do badania był sterylny. Podstawą każdego badania ginekologicznego jest badanie wziernikiem. Ze względu na niski koszt sprzętu i wysokie wymagania higieniczne ginekolodzy wybierają Wzierniki ginekologiczne jednorazowe.

Opieka zdrowotna to ważna decyzja dla każdej kobiety.

Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny być badane ginekologiczne. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę u lekarza ginekologa jest moment, w którym młoda kobieta zaczyna miesiączkować. Wizyty powinny być regularne i powtarzane co najmniej co sześć miesięcy. Kobiety po menopauzie również powinny odwiedzać ginekologa, ale mogą robić to rzadziej. Regularne wizyty pozwalają na szybkie wykrycie chorób nowotworowych. Wymazy cytologiczne i badania przesiewowe piersi mogą zapobiegać rakowi szyjki macicy i piersi.

Świadomy wybór ginekologa

Jeśli kobieta nie wybrała jeszcze ginekologa, powinna poprosić bliską znajomą lub członka rodziny o wizytę u lekarza, którego poleca. Odwiedzając ginekologa warto zwrócić uwagę na to, aby gabinet był higieniczny. Dzięki spełnieniu podstawowych standardów w gabinecie medycznym pacjentka czuje się lepiej, a badanie jest dla niej bardziej komfortowe.