Jak wygląda diagnostyka i leczenie niewydolności żylnej?

Walka z niewydolnością żylną nie jest łatwa. Kluczowe znaczenie ma w jej przypadku szybka diagnostyka schorzenia i ocena stadium jego zaawansowania. Na szczęście, podobnie jak wówczas, gdy w grę wchodzi niewydolnosc krążenia, metod terapii jest co najmniej kilka, pacjent może więc liczyć na fachową pomoc.
Jak diagnozowana jest niewydolność żylna?
Wczesne stadium niewydolności żylnej może być dość trudne do zdiagnozowania. Pierwsze objawy, takie jak obrzęki oraz uczucie zmęczenia, można przecież wiązać także z innymi schorzeniami. Im bardziej zaawansowana jest choroba, tym sprawniej przebiega proces ustalania jej przyczyn. W pewnym momencie wystarcza wywiad z pacjentem wspierany przez badania fizykalne.Nawet wtedy, gdy obecność schorzenia jest czymś oczywistym, lekarze nie rezygnują jednak z badania ultrasonograficznego. Wykonuje się je nie tylko po to, aby przyjrzeć się żyłom powierzchniowym, ale i po to, aby ocenić stan żył głębokich. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać już podczas pierwszej wizyty u lekarza. Często już na tym etapie możliwe jest odnalezienie tego odcinka żyły, w którym zastawki są niewydolne. Na tym etapie lekarz decyduje też o tym, jaką formę leczenia zastosować.
Leczenie niewydolności żylnej
Pacjenci zmagający się z niewydolnością żylną zwykle nie są leczeni w jeden tylko sposób. Co więcej, rozwiązania znajdujące zastosowanie u jednych z nich, innym wcale nie muszą pomagać. Tak samo, jak wówczas, gdy problemem jest Niewydolnosc krążenia, pierwszym krokiem podejmowanym przez lekarza jest zwykle farmakoterapia. Co warte podkreślenia, jest ona stosowana także w kolejnych etapach choroby żylnej nawet, gdy pełni już wyłącznie funkcję pomocniczą.Przeważnie nieskuteczność farmakoterapii skłania lekarzy do tego, aby niewydolność żylna była leczona z wykorzystaniem terapii uciskowej. Dziś bazuje ona na gotowych wyrobach kompresyjnych, a także na opaskach, które mają zróżnicowaną rozciągliwość. Rozwiązania te nie ograniczają się zresztą do hamowania rozwoju choroby. Ich stosowanie znacząco zmniejsza też dolegliwości związane z nią. Gdy terapia uciskowa nie przynosi spodziewanych rezultatów, przeważnie zapada decyzja o leczeniu zabiegowym. Także ono może mieć przynajmniej kilka form.