Badanie prenatalne na nfz, czy można otrzymać refundację?

Badanie prenatalne na nfz, czy można otrzymać refundację?

Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się wykonać badania prenatalne. To sprawia, że jesteśmy gotowi na wszelkie nieprawidłowości, lub możemy się uspokoić z informacją, że dziecko jest w pełni zdrowe. Badania prenatalne NFZ są możliwe do wykonania, więc nie musimy za nie płacić. Należy jednak wiedzieć, kiedy badania prenatalne na nfz są możliwe do wykonania, a kiedy niestety będziemy musieli zapłacić za ich wykonanie.

Badania prenatalne na nfz, kiedy są możliwe do wykonania?

Badanie prenatalne nfz jest możliwe do wykonania, kiedy wiek kobiety to powyżej 35 lat. W tym przypadku wzrasta ryzyko powstania wad genetycznych i o tym musimy pamiętać. Możemy także liczyć na to, że badanie prenatalne nfz będzie osiągalne, kiedy w rodzinie występowały wady rozwojowe i genetyczne. Tutaj bowiem ryzyko ich pojawienia się także wzrasta i warto to sprawdzić, tym bardziej że w tym przypadku nie musimy płacić za wykonanie badania.

Badania prenatalne nfz, kto wydaje na nie skierowanie?

Musimy mieć na uwadze, że aby wykonać badanie prenatalne, które będzie przede wszystkim refundowane, to należy mieć chociaż jedno wskazanie z powyższych, bo na tej podstawie lekarz ginekolog prowadzący ciążę wyda nam skierowanie na badanie. Dzięki temu będziemy mogli je wykonać, jednak bez konieczności zapłacenia za dane badanie, co jest bardzo korzystne, bo koszt jest niemały. Dla wielu kobiet często nieosiągalny.

Dlaczego warto zdecydować się na badanie prenatalne?

Przede wszystkim możemy liczyć na to, że zostanie sprawdzone, czy dziecko nie cierpi na wady rozwojowe i genetyczne, które zdarzają się najczęściej. Badanie jest nieinwazyjne i nie zagraża ani dziecku, ani ciężarnej. Możemy liczyć na to, że w trakcie badania poznamy płeć, a także zobaczymy, jak wygląda nasze dziecko, bo obraz jest bardzo wyraźny. Warto jednak wybrać lekarza, który jest polecany i przede wszystkim możemy na podstawie pozytywnych opinii także mu zaufać. Dzięki temu rzeczywiście po wykonaniu badania uspokoimy się i będziemy pewni, że wszystko z naszym dzieckiem jest w porządku. To sprawia, że możemy bez obaw nosić dziecko w pokoju i bez uczucia niepokoju. Po badaniu bowiem otrzymamy pełen obraz tego, jak wygląda dziecko i przede wszystkim, jak się rozwija.