Kompresjoterapia – opaski uciskowe na żylaki

Kompresjoterapia – opaski uciskowe na żylaki

Mimo nieustannie dokonywanych przełomów w dziedzinie medycyny i technologii medycznej nie zawsze można doprowadzić do całkowitego odwrócenia procesów, które zaszły w ciele człowieka z powodu choroby.
Istnieją jednak sposoby na to, by zaistniałe zmiany minimalizować i zapobiegać ich dalszemu lub wtórnemu rozwojowi. Jednym z takich sposobów, pozwalającym na podniesienie komfortu życia osób cierpiących na jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych, jest kompresjoterapia, wspierająca leczenie naczyń krwionośnych.

Kompresjoterapia — na czym to polega

Choroby naczyń krwionośnych mogą przybierać różne formy. Choroba niedokrwienna serca, zakrzepica krwi, obrzęki i najbardziej znana jej postać, czyli żylaki. Każdą z tych przypadłości można łagodzić stosując odpowiednio dobraną kompresjoterapię. Pojęcie kompresji w tym wypadku oznacza zadziałanie od zewnątrz na tkanki znajdujące się wewnątrz organizmu człowieka za pomocą ucisku w taki sposób, by wytworzona na nie siła doprowadziła do udrożnienia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Odpowiedni nacisk osiąga się dzięki użyciu właściwych, indywidualnie dobranych dla każdego pacjenta wyrobów medycznych, wśród których znajdują się uciskowe rajstopy, pończochy, podkolanówki, a także bandaże i opaska uciskowa na żylaki. Zależnie od stadium rozwoju choroby i stanu pacjenta specjalista dobiera właściwy na daną okoliczność asortyment.

Opaska uciskowa na żylaki — kiedy ją stosować

Opaski uciskowe na żylaki stosowane są najczęściej jako środek wspomagający przywrócenie prawidłowego krążenia w naczyniach po przeprowadzonej operacji. Zależnie od indywidualnego przypadku lekarz zaleca ich noszenie przez okres kilku dni lub tygodni. Opaski uciskowe na żylaki to także popularny sposób na przeciwdziałanie możliwym problemom z krążeniem i ich skutkom. Tego typu produkty są chętnie wybierane przez sportowców na czas treningu. Zastosowanie opaski kompresyjnej na silnie eksploatowanych partiach ciała pozwala na lepsze dotlenienie mięśni, a o za tym idzie, ich efektywniejszą pracę.

Kompresja nie dla każdego

Jak w przypadku każdej terapii, tak i tutaj obowiązują pewne zasady. Przede wszystkim nie należy samodzielnie wybierać wyrobów kompresyjnych. Na każdym etapie użytkownikowi opasek powinien służyć radą wykwalifikowany specjalista, który dopasuje odpowiedni artykuł do aktualnych potrzeb chorego.