Obraz kliniczny endometriozy

Obraz kliniczny endometriozy

Zgodnie z definicją WHO endometrioza jest uważana za chorobę. Jednak niekoniecznie musi być tak postrzegana, ponieważ u niektórych kobiet nie powoduje żadnych objawów. Tylko 65% dotkniętych nią kobiet zauważa objawy, dlatego trudno jest zdiagnozować chorobę na podstawie samych objawów. Endometrioza badania Katowice mogą znacznie skrócić czas oczekiwania na diagnozę.

Czym jest endometrioza?

Chociaż endometrioza jest szeroko rozpowszechniona, obraz kliniczny choroby jest mało znany.

Endometrioza to przewlekła choroba, w której wyściółka macicy (endometrium) rośnie poza macicą, np. w otrzewnej, na jajowodach lub w jajnikach. W przypadku endometriozy krwawienie następuje poza jamą macicy, ale nie dochodzi do złuszczania błony śluzowej.

Mówiąc prościej, jest to kontynuacja cyklu miesiączkowego w niewłaściwym miejscu. Przemieszczona tkanka jest funkcjonalna i, podobnie jak endometrium, bierze udział w cyklu menstruacyjnym.

W niektórych przypadkach na jajniku mogą tworzyć się wypełnione krwią torbiele endometrium. Zagęszczona i przelana krew w jamie ma kolor czekoladowy, dlatego te cysty są również nazywane torbielami czekoladowymi.

Kto może zachorować na endometriozę?

Endometrioza dotyka do 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym. Jest drugą co do częstości chorobą ginekologiczną po guzach łagodnych (włókniakach). Występuje dopiero po pierwszym okresie menstruacyjnym kobiety. Prawdopodobieństwo jej rozwoju wzrasta do początku menopauzy, a następnie gwałtownie spada.

Rozpoznawana jest zwykle między 20 a 40 rokiem życia.15 Według badań 5-10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę. Choroba często pozostaje niezauważona. Obraz kliniczny z bólem, zaburzeniami miesiączkowania lub możliwą niepłodnością rozwija się u około połowy wszystkich pacjentek. Endometrioza jest powodem, dla którego duży odsetek kobiet nie zachodzi w ciążę.

Endometrioza badania katowice — diagnoza

Mimo silnego bólu rozpoznanie endometriozy może trwać wiele lat. Przyczyn jest wiele. Lekarze czasami nie traktują poważnie objawów kobiecych i bagatelizują ból.

Diagnoza rozpoczyna się od szczegółowej rozmowy z lekarzem, podczas której pacjentka opisuje swoje objawy. Kolejnym krokiem jest badanie ginekologiczne. W zależności od miejsca, w którym podejrzewa się ogniska, wykonuje się badanie ultrasonograficzne, USG przez laparoskopię z badaniem histologicznym lub rezonans magnetyczny. Jednak chorobę można wiarygodnie wykryć tylko za pomocą laparoskopii z usunięciem tkanki.