Prozdrowotne właściwości i zastosowanie czystka

Od wieków ludzie wykorzystują rośliny jako środki lecznicze. Jedną z tych, którym przypisywano cudowne, oczyszczające właściwości jest czystek. Sięgano po niego już w starożytności, by oczyścić skórę, zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie. Z czasem odkryto jego inne właściwości. Jaki wpływ na ludzki organizm ma napar z czystka? W jakich dolegliwościach może pomóc? I jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Skąd pochodzi i jak wygląda czystek?
Czystek to jeden z gatunków z rośliny czystkowatych. Dziko występował w południowej Europie, przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. Naturalnym środowiskiem czystka są suche i skaliste zbocza oraz lasy sosnowe i dębowe. W Polsce czystek nie rośnie naturalnie, ale hodowany jest w uprawie. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych – może mieć białe, różowe albo purpurowe kwiaty, czasem pokryte ciemnoczerwonymi plamkami. Ze względu na niezwykłe właściwości prozdrowotne już w czasach starożytnych zaliczono czystek do ziół leczniczych. Obecnie roślina sprzedawana jest w formie suszu do przygotowania naparu lub w formie kapsułek – głównie w aptekach i sklepach zielarskich.
Czystek właściwości lecznicze
Już wieki temu ludzie zauważyli prozdrowotne działanie czystka. Twierdzili, że oczyszcza organizm i działa leczniczo na skórę. Współczesne badania wykazały, że czystek zawiera duże ilości polifenoli, czyli silnie antyoksydacyjnych związków o działaniu detoksykującym. W efekcie napar czystka świetnie sprawdza się w leczeniu wielu dolegliwości. Regularnie spożywany oczyszcza ciało z toksyn, redukuje poziom cukru we krwi, sprawdza się jako profilaktyka nowotworów. Zaleca się picie czystka w celu stymulowania układu odpornościowego – ta niesamowita roślina ma bowiem działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a dodatkowo redukuje stany zapalne. Po czystek powinny sięgnąć także osoby zmagające się z wysokim cholesterolem – napar wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych.
Czystek przeciwwskazania – kto powinien się wstrzymać z kuracją
Ziołolecznictwo to znana od wieków, sprawdzona i bezpieczna metoda wspomagania organizmu, pod warunkiem, że jest stosowana z głową. Dlatego sięgając po czystek, należy wybrać susz dobre jakości, najlepiej z apteki lub sklepu zielarskiego. Maksymalną dawką dzienną czystka są dwie filiżanki naparu – nie należy jej przekraczać.Przeciwwskazaniem do kuracji czystkiem są ciąża i karmienie piersią. W razie chorób przewlekłych czy przyjmowania na stałe leków, zaleca się konsultację lekarską.