Czym jest histeroskopia diagnostyczna?

Czym jest histeroskopia diagnostyczna?

Histeroskopia diagnostyczna to badanie, które wyłącznie dotyczy kobiet. Co warto o nim wiedzieć? Jak przebiega ten proces i czy słusznie należy obawiać się tego badania?

Histeroskopia diagnostyczna?

Histeroskopia diagnostyczna to inaczej wziernikowanie macicy. W jakim celu je się wykonuje? Podczas takiego badania, lekarze mają możliwość dokładnego obejrzenia wewnętrznych ścianek macicy. Proces ten szczególnie dotyczy kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę, natomiast ustalenie głównej przyczyny tych problemów nie jest możliwe za pomocą USG czy innych badań. Wyżej wspomniane badanie można obecnie wykonać w prywatnych klinikach ginekologicznych, ale także w szpitalu. Na wykonanie tych badań powinny zdecydować się szczególnie kobiety, u których pojawia się silne i częste krwawienie z dróg rodnych. U pań, które poroniły, również zaleca się wykonanie badań. Wszelkie problemy z zajściem w ciążę również powinny skłonić kobiety do udania się na wizytę kontrolną do ginekologa.

Jak to przebiega?

Wydawać by się mogło, że jest to proces dość bolesny. Takie myślenie właśnie odstrasza kobiety, które obawiają się wizyt u ginekologa. Warto jednak wspomnieć o tym, że histeroskopia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jeśli jednak kobieta decyduje się na ogólne znieczulenie, musi pamiętać o tym, że przez najbliższą dobę nie powinna prowadzić auta. Badanie to wykonywane jest na specjalnym fotelu ginekologicznym. Przed rozpoczęciem konieczne jest oczywiście odkażenie pochwy. Następnie wprowadza się do jej wnętrza urządzenie, jakim jest histeroskop. Sprzęt ten zbudowany jest ze specjalnej tulejki o długości 30 centymetrów. W środku tulejki obecne są specjalne przewody, które umożliwiają oświetlenie wnętrza macicy. Tym samym lekarz ma świetny widok na stan ścianek macicy.

Przed przystąpieniem do tego badania warto wybrać dobrych specjalistów, którzy zapewniają bezpieczeństwo podczas zabiegu. Czasami lepszym rozwiązaniem okazuje się bowiem inwestycja w prywatne wizyty. Nie trzeba obawiać się tego badania. Odpowiednie znieczulenie niweluje ból i dyskomfort, jaki mógłby być odczuwany podczas tego procesu.