Skąd się biorą owrzodzenia podudzi i jak je leczyć?

Skąd się biorą owrzodzenia podudzi i jak je leczyć?

Owrzodzenia podudzi to nieprzyjemne schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, kto może zachorować na tę chorobę i co robić, żeby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Co prowadzi do owrzodzeń podudzi?

Owrzodzenie podudzia jest najczęściej efektem przewlekłej niewydolności żylnej. Gdy się nie zapobiega i nie leczy żylaków, zwykle pojawiają otwarte rany na nogach leczenie których bezwzględnie musi prowadzić lekarz. Te rany to właśnie Owrzodzenia podudzi, które otoczone są cienką skórą, najczęściej o ciemnobrązowym kolorze. Często pojawia się też wysięk.Do czynników, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia owrzodzeń podudzi należą m.in. cukrzyca, otyłość, miażdżyca, palenie papierosów czy siedzący tryb życia.

Jak zapobiegać żylakom i owrzodzeniom?

Żylakom i owrzodzeniom można zapobiegać. Do ważnych działań profilaktycznych należy codzienna dawka ruchu. Regularne spacery, truchtanie czy jazda na rowerze usprawniają krążenie żylne, zapobiegając wystąpieniu żylaków. Zdrowe, zbilansowane odżywianie nie tylko pomoże przy problemach z żyłami, ale ułatwi osiągnięcie i utrzymanie optymalnej masy ciała. Przy skłonności do żylaków czy owrzodzeń podudzi warto wprowadzić do diety produkty, które poprawią elastyczność naczyń krwionośnych. Są to m.in. kasze, z gryczaną na czele, rośliny strączkowe i zielone.

Pamiętać także należy o rzuceniu palenia oraz zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu.

Otwarte rany na nogach leczenie – najczęstsze metody

Owrzodzenie podudzi można skutecznie leczyć. Leczenie jest jednak długie i w dużej mierze zależy od zaawansowania choroby oraz stanu ogólnego pacjenta. Im szybciej pacjent zgłosi się do lekarza, tym leczenie jest prostsze i krótsze.Podstawową formą leczenia jest farmakoterapia. Niezbędne są też specjalistyczne opatrunki, które z jednej strony utrzymują w czystości ranę, a z drugiej pochłaniają powstający wysięk. Dodatkowo stosuje się także specjalne pończochy lub opaski uciskowe, które poprawiają krążenie krwi.W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie leczenia zabiegowego, a nawet przeszczepu skóry. Ten ostatni stosowany, gdy otwarte rany na nogach są duże. W ostatnich latach stosuje się też wewnątrznaczyniową ablację laserową czy klejenie żylaków.

Trzeba też pamiętać, że owrzodzenia podudzi są chorobą, która potrafi nawracać.