Szwy wchłanialne – najważniejsze informacje

Każda operacja chirurgiczna wymaga rozcięcia tkanki ciała, aby możliwe było dostanie się do głębiej położonych fragmentów. Po przeprowadzonym zabiegu rozcięcie należy zabezpieczyć, aby organizm mógł przeprowadzić procesy regeneracyjne. Standardowym elementem wykorzystywanym w takim wypadku są szwy. Ostatnimi czasy pojawiła się jednak ich nowoczesna odmiana, czyli nici chirurgiczne rozpuszczalne. Czym są takie szwy i co powinno się o nich wiedzieć?
Czym charakteryzują się klasyczne szwy?
Żeby móc zrozumieć to, jak wielkim osiągnięciem były Szwy wchłanialne, trzeba się w pierwszej kolejności dowiedzieć nieco o klasycznych, wykorzystywanych od lat niciach chirurgicznych. Jakie były z nimi problemy?Połączenie rozciętych tkanek wymaga zszycia ich krawędzi, co standardowo wykonuje się szwami. Klasyczne szwy mają jednak to do siebie, że po wyleczeniu danego miejsca należy je usunąć. Wymaga to oczywiście udać się do lekarza, który następnie przy pomocy specjalnego narzędzia wyciągnie szwy ze skóry. Jest to dość kłopotliwe logistycznie, lecz także samo wyciąganie szwów nie należy do najprzyjemniejszych.Co więcej, pacjenci z klasycznymi szwami często także narzekają na to, że na końcowym etapie leczenia mocno one ciągną skórę. Jest to zjawisko naturalne, choć bardzo nieprzyjemne, które mocno ogranicza codzienne funkcjonowanie.
Szwy rozpuszczalne — charakterystyka
Widząc, z jakimi wadami wiąże się wykorzystywanie klasycznych szwów, należy się teraz dowiedzieć, jakie cechy mają nici chirurgiczne rozpuszczalne. Czym one w ogóle są?Szwy wchłanialne to taka wersja, która po pewnym czasie ulega biodegradacji i zwyczajnie samoistnie znika. Oznacza to, że nie trzeba udawać się do lekarza, aby szwy wyciągnąć, a także nie będzie się odczuwało dyskomfortu obecnego na ostatnim etapie leczenia. Szwy rozpuszczalne znikną po około 40 dniach po ich założeniu. Co więcej, takie szwy nie pozostawiają na skórze żadnych blizn, przez co często wykorzystywane są w gabinetach chirurgii estetycznej.Czy rozpuszczalne szwy mają jakieś wady? Jak się okazuje, z uwagi na ich krótką obecność, nie mogą być używane w przypadku wszystkich zabiegów. Wiele z nich wymaga bowiem dłuższego i znacznie mocniejszego podtrzymywania tkanek niż są w stanie zapewnić rozpuszczalne nici chirurgiczne.