Ultrasonografia Dopplera – co warto wiedzieć?
Technologia medyczna poczyniła w ostatnim stuleciu ogromny postęp, dzięki czemu w szybki, precyzyjny i co najważniejsze zupełnie bezinwazyjny sposób można dokonać kontroli stanu wielu układów ludzkiego ciała. Doskonałym przykładem takiego postępu jest ultrasonograf dopplerowski. Do czego jest on wykorzystywany i na czym tak właściwie polega takie badanie?
Ultrasonografia Doppler — na czym polega badanie?
USG Doppler to nieinwazyjne badanie, które wykorzystywane jest w celach diagnostycznych przy wielu schorzeniach układu krwionośnego. Badanie to jest możliwe dzięki efektowi Dopplera, który umożliwia nam zobrazowanie kierunku oraz przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, czyli w żyłach i tętnicach.Na czym jednak dokładnie polega to badanie? Podczas jego przeprowadzania do ciała pacjenta przykładana jest specjalna głowica, która wysyła fale ultradźwiękowe, które rozchodzą się w tkankach i po odbiciu od nich trafiają z powrotem do głowicy. Po przetworzeniu danych przez specjalne oprogramowanie uzyskuje się graficzny obraz, który może być następnie zinterpretowany przez specjalistę.
Kiedy zalecana jest ultrasonografia dopplerowska?
Nie da się ukryć, że jest to bardzo specjalistyczne badanie, które na bardzo wczesnym etapie zmian chorobowych jest w stanie je wykryć, co oczywiście umożliwi zastosowanie odpowiedniego leczenia. Warto się teraz zastanowić nad tym, kiedy tak właściwie takie badanie jest zalecane.Istnieje wiele przypadków, gdy wykonanie USG Dopplera jest wskazane. Wymienić tu trzeba przede wszystkim widoczne na powierzchni skóry żylaki, zmiany nowotworowe, problemy z sercem czy potrzebę ogólnej oceny stanu naczyń krwionośnych. Badanie tego rodzaju jest w stanie wykryć wady serca, zróżnicować guzy, a także ocenić krążenie w mózgu.
Jak przygotować się do badania?
Z racji zaawansowania badania wiele osób sądzi, że wymaga ono długotrwałego oraz nieprzyjemnego przygotowywania się do niego. Warto więc poruszyć jeszcze na koniec tę kwestię i wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które mogą mieć skierowani na wykonania USG Dopplera pacjenci.Wiedzieć trzeba, że badanie to może być wykonane na praktycznie wszystkich obszarach ludzkiego ciała. Nie zawsze jednak wymagane jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Tak naprawdę jedynie badanie jamy brzusznej wymaga, aby być na czczo. W przypadku innych miejsc nie ma takiej potrzeby. Samo badanie jest dość krótkie i trwa najwyżej 20 minut oraz jest oczywiście zupełnie bezbolesne, więc pacjenci nie mają się czego obawiać.