Wszystko o operacyjnym leczeniu nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu wciąż przez wiele osób postrzegane jest jako wstydliwa dolegliwość. Z tego powodu, choć zazwyczaj stosowane są nieinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu, bardzo często pacjenci zgłaszają się do lekarzy wówczas, gdy jedynym rozwiązaniem jest zabieg.
Leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może być wywołana przez wiele różnych czynników. Najczęściej i najwięcej mówi się o tym problemie w kontekście kobiet, u których po porodach i wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy. Jednak tylko trafna diagnoza specjalisty może wskazać odpowiednie metody leczenia nietrzymania moczu. W przypadku, gdy ćwiczenia mięśni Kegla lub leczenie farmakologicznie okaże niedostateczne, można wdrożyć leczenie chirurgiczne. W sytuacjach, gdy problem pogłębia się i wciąż występuje nietrzymanie moczu zabieg może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem.
Najpopularniejsze rodzaje zabiegów
Operacyjne leczenie nietrzymania moczu u kobiet bardzo często odbywa się w ramach tzw. zabiegu pętlowego (slingowego). Metoda ta uznawana jest za stosunkowo mało inwazyjną i najczęściej nie wymaga znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu dokonywane jest małe nacięcie, przez które pod cewkę moczową pacjenta wprowadza się specjalną taśmę, której zadaniem jest uniesienie i podparcie cewki. Najczęściej ten rodzaj zabiegu trwa kilka minut.Innym, często stosowanym rozwiązaniem jest operacja Burcha, coraz częściej wykonywana metodą laparoskopową. W przypadku mężczyzn, gdy problem nietrzymania moczu jest następstwem wycięcia gruczołu krokowego, stosuje się sztuczny zwieracz.
Powikłania a skuteczność leczenia
Dla wielu pacjentów, u których utrzymuje się nietrzymanie moczu zabieg jawi się jako jedyne skuteczne rozwiązanie. I bardzo często tak jest. Powikłania po leczeniu chirurgicznym występują stosunkowo rzadko,a mogą to być: zatrzymanie moczu, zakażenie układu moczowego lub ew. krwawienie.Powrót do pełni zdrowia trwać może, w zależności od zastosowanego leczenia oraz stanu pacjenta, od kilku dni do kilku tygodni. Jednak badania wskazują wysoką, nawet 80% skuteczność leczenia. W przypadku pozostałych pacjentów następuje choćby poprawa stanu sprzed zabiegu.
Gdzie się leczyć?
Operacyjne leczenie nietrzymania moczu jest w Polsce refundowane w 100%. Warunkiem uzyskania bezpłatnej pomocy w ramach NFZ jest skierowanie na zabieg wydane przez specjalistę. Jednak pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie mogą czekać w kolejce na swój zabieg, mają możliwość skorzystania z oferty prywatnych klinik. Warto pamiętać, że najważniejszym czynnikiem determinującym wybór danej placówki powinno być jej doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów i renoma.