Szpecące popękane naczynka na nosie

Szpecące popękane naczynka na nosie

Nieczęsto zdarza się, by cera wyglądała idealnie, jednak istnieją takie niedoskonałości, które szczególnie irytują. Popękane naczynka na nosie to niewątpliwie jedna z nich. Trudno jest się ich pozbyć, gdy nagle się pojawią, niełatwo też je zmniejszyć. Na szczęście istnieje wiele wskazówek pomagających walczyć z problemem.

Dlaczego powstają?

Przyczyny pękania naczynek na nosie są różne. Z pewnością osoby z wrażliwą cerą, zwłaszcza kobiety, są szczególnie narażone na to, by na ich skórze pokazywały się coraz to nowe, powiększające się z czasem pajączki.

Trzeba mieć świadomość tego, że u niektórych osób (szczególnie u kobiet) naczynia włosowate usytuowane są bardzo płytko pod skórą i właśnie dlatego są widoczne. Jednak nawet jeśli nie należy się do tej grupy, to można zauważyć u siebie tendencję do pękających naczynek na twarzy, w tym właśnie na nosie.

Zaburzenia hormonalne, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze to tylko niektóre przyczyny pojawiania się szpecących pajączków. Sprzyja im też wylegiwanie się na słońcu lub długie spacery na mrozie, intensywny wysiłek, a także niewłaściwa dieta, obfitująca w ostre potrawy oraz ciąża.

Jak z nimi walczyć?

Najłatwiej jest ukryć je, nakładając na twarz warstwy makijażu, jednak jest to rozwiązanie mało komfortowe i niesprawdzające się na dłuższą metę. Co zatem naprawdę pomoże zmniejszyć widoczność popękanych naczynek na nosie?

Warto zacząć stosować odpowiednią suplementację diety – witamina C to sprzymierzeniec osób, które chcą ograniczyć powstawanie nowych pajączków. Poprawi ona grubość oraz elastyczność naczynek! Wskazane jest także przyjmowanie rutyny i witaminy K.

Wychodząc z domu w słoneczny dzień, trzeba koniecznie posmarować skórę kremem z wysokim filtrem. Również wtedy, gdy jest mróz, należy stosować nieprzypadkowe kosmetyki. Dużym błędem jest wtedy stosowanie kremów nawilżających.

Odpowiednie kosmetyki

Popękane naczynka na nosie będą mniejszą bolączką, jeśli będzie się stosować specjalistyczne kosmetyki. Odpowiednie kremy na zimę i lato to nie wszystko. Do codzienne pielęgnacji warto stosować preparaty z arniką lub z kasztanowcem, kojące wrażliwą skórę naczynkową.

Jeśli na skórze widać popękane naczynka, należy przestać używać peelingów ziarnistych, które podrażnią jeszcze bardziej skórę. Zamiast nich, należy stosować peelingi enzymatyczne, ponieważ dadzą efekt złuszczenia, ale nie zaszkodzą wrażliwej cerze.

Kosmetyki, które skutecznie ukoją popękane naczynka na nosie, są dostępne zarówno w drogeriach, jak i w aptekach.