Wszystko o diecie bez weglowodanów

Wszystko o diecie bez weglowodanów

Dieta bez węglowodanów ma swoich zwolenników, ale również i przeciwników. Jest bardzo prosta, nie wymaga szczególnych umiejętności kulinarnych, a przygotowanie posiłku nie zajmuje dużo czasu. Zalecana jest wszystkim, którzy w krótkim czasie chcą pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów.

Produkty zakazane w diecie bez węglowodanów

Dieta bez węglowodanów skupia się przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety produktów, które są pochodzenia zbożowego. Ryż, kasza, płatki owsiane, pieczywo nie powinny znaleźć się w menu, a jeśli już to w śladowych ilościach. Unikać należy roślin strączkowych i ziemniaków, ponieważ zawierają skrobię. Podobnie rzecz się ma z masłem i margaryną.Fast foody, alkohol, słodycze i słodzone napoje, lody, słone przekąski typu paluszki i chipsy, na czas diety muszą zniknąć.

Co można jeść podczas diety bez węglowodanów?

Dieta ta powinna opierać się na produktach z dużą zawartością białka i zdrowego tłuszczu. Wskazane są tłuste ryby i nabiał, mięso, jaja. awokado, orzechy, płatki i wiórki kokosowe, pestki dyni i słonecznika.Owoce zalecane przy tej diecie to pomidory, ogórki, brokuły, szparagi i sałata. Cały czas trzeba pamiętać o piciu wody mineralnej, gazowanej lub nie. Dopuszczalna jest kawa ze śmietanką, niesłodzona.

Rodzaje diet bez węglowodanów

Ze względu na ilość zawartości węgli dietę tą można podzielić na umiarkowaną, niskowęglowodanową i ketogeniczną, która jest najbardziej restrykcyjna, ale bardzo popularna. Polega na wprowadzeniu organizmu w ketozę, w której to organizm czerpie energię z tego co dostępne, zaczyna spalać swoją tkankę tłuszczową. Stosowana przez dłuższy czas jest niebezpieczna, ponieważ jest pozbawiona wielu składników odżywczych. Brakuje w niej błonnika, witamin i minerałów, dlatego w czasie jej stosowania trzeba dołączyć suplementację.

Rezultat diety bez węglowodanów

Efekty stosowania diety są spektakularne, zwłaszcza dla ludzi, którzy nie lubią się głodzić. Posiłki pozostawiają w organizmie uczucie sytości i przyśpieszają metabolizm.