Niewydolność żylna – choroba dzisiejszych czasów

Niewydolność żylna – choroba dzisiejszych czasów

Wszelkiego rodzaju choroby naczyń żylnych, szczególnie niewydolność żylna kończyn dolnych, wymagają odpowiedniego rodzaju leczenia. Najlepszym badaniem, które doskonale diagnozuje stan zapalny naczyń, jest badanie USG Doppler. W wyniku tego badania można określić, jaki jest stan żył i jaki rodzaj leczenia można zastosować.

Czym się objawia niewydolność żylna?

Przewlekła niewydolność żylna to stan chorobowy, który zostaje zauważony, natomiast każda początkowa niewydolność żylna postępuje bardzo powoli i nie od razu bywa zauważona. Dlatego uważa się, że jest to choroba podstępna, którą nie od razu można zdiagnozować. Jednak dopiero właściwe jej zdiagnozowanie pozwala na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Bardzo często wraz z niewydolnością żylną tworzą się żylaki kończyn dolnych.Początkowe objawy powyższych schorzeń objawiają się tym, że bolą nas nogi, puchną, drętwieją, odczuwalne jest mrowienie, nocne skurcze. Na nogach pojawiają się pajączki żylne i większe przebarwienia. Stan o tyle nas nie niepokoi, ponieważ po rozruszaniu nóg wszystko ustępuje. Jednak, gdy nie przeciwdziałamy temu schorzeniu ani nie zmienimy swojego trybu życia, to niewydolność żylna postępuje.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Jest kilka sposobów na leczenie niewydolności żylnej. Wszystko zależy od diagnostyki i od aktualnego stanu, w jakim jest pacjent. Ogólnie zaleca się farmakoterapię, metody uciskowe, zmianę trybu życiu, a w ostateczności zabieg operacyjny.W czasie farmakoterapii podaje się określone leki, takie jak hesperydyna, pochodne rutyny czy escyna. Jeśli chodzi o metodę uciskową, to stosuje się różnego rodzaju opaski uciskowe, rajstopy lub pończochy.

Ogólnie uważa się, że przewlekła niewydolność żylna to choroba, na którą chorują głównie kobiety.

Zabiegi operacyjne są ostatecznością, w ich trakcie klasycznie operuje się żylaki lub robi się zabieg przy pomocy lasera. Jednak za każdym razem choroba jest leczona również przy wspomaganiu lekami farmakologicznymi, które pomagają poprawić stan chorobowy. Żylaki kończyn dolnych stanowią ogólne niebezpieczeństwo, w każdej chwili ich uszkodzenie może spowodować krwotok, który jest bardzo trudny do zatrzymania. Dlatego nigdy nie powinno się ich lekceważyć.