Gymnema i cukrzycy nie ma

Gymnema i cukrzycy nie ma

Jesteś chory na cukrzycę? A może tak bardzo lubisz słodycze, że nie możesz się im oprzeć i dlatego boisz się, że niedługo co godzinę będziesz sprawdzał poziom glukozy we krwi? Jeśli tak, to wciąż jest dla ciebie ratunek.

Gymnema sylvestris, czyli w języku hindi gurmar, to tropikalna roślina pochodząca z południowo-wschodniej oraz południowej Azji. Przez 2000 lat stosowała ją medycyna ayurwedyjska – lekarze używali jej jako środka przeczyszczającego, odrobaczającego oraz najogólniej przeciwko wszystkim chorobom. Gymnema sylvestre przez wieki wzmacniała także pracę serca osób słabych i cierpiących na dolegliwości układu krwionośnego. Za jej zróżnicowane zastosowania odpowiadają kwasy gymnemowe stymulujące pracę komórek trzustki – dlatego to głównie za poprawę tego organu odpowiada owa niezwykła roślina. Dzisiaj stosuje się ją w leczeniu cukrzycy oraz otyłości.

Na pohybel cukrom!

Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Gurmar stymuluje wydzielanie insuliny, a ta – występując w większym stężeniu – obniża poziom cukru we krwi. Skutkuje to oczywiście pewnego rodzaju brakiem efektu zjedzenia np. czekolady, ponieważ dodatkowe właściwości chemiczne cukru nie mogą się objawić przy nieznacznie zmienionym jego poziomie. Właściwości gymnemy nie ograniczają się tylko do tego. Więcej, gymnema sylvestre blokuje czułość receptorów rozpoznających smak słodki, tak, że przy ostrożnym i odpowiedzialnym dawkowaniu komuś, kto wcześniej wprost nie mógł się powstrzymać od zjedzenia całej paczki jeżyków w mniej niż pięć minut teraz nie będzie się chciało ich tknąć, bo będą zwyczajnie niesmaczne! Niesamowita właściwość zostawiająca daleko w tyle wszystkie przyspieszacze metabolizmu to jednak nie koniec dobra, które staje się udziałem gymnemy.

A przed przeziębieniem chodziliśmy na gymnemy

Tak, w dzisiejszych czasach choroba może pokrzyżować szyki nawet do momentu, w którym trzeba będzie szukać nowej pracy. Żeby temu zapobiec można skorzystać z działania przeciwwirusowego gurmaru – bez czterech tabletek magnezu, które nie wiadomo jak działają, bez miliona pudełek rutinoscorbinu. Udokumentowane działanie przeciwko mikrobom oraz gorączce skutecznie uzdatni człowieka do pracy nawet wtedy, gdy ledwo wstał z łóżka. I co nawet ważniejsze, gymnema sylvestre nie powoduje hipoglikemii, nie szkodzi więc pracy mózgu.